Pan Piłsudski i inne opowiadania

Tłumaczenie: Barbara Dohnalik
Wydawnictwo: Orbita
83-7034-010-5
Błażej

Michaił Bułhakow to autor specyficzny, albo od pierwszej strony jakiegokolwiek jego utworu pokochamy jego prozę i humor, albo ją znienawidzimy. Prezentowana pozycja Pan Piłsudski i inne opowiadania skierowana jest zdecydowanie do pierwszej grupy Czytelników. Ironia i sarkazm czasem nawet makabreska pojawiają się tu bowiem często, a dwuznaczność każdego utworu jego klimat i oryginalność przypadną do gustu miłośnikom Mistrza i Małgorzaty. Tom jest bardzo ciekawy pod kątem edytorskim, zawiera również zabawne uzupełniające tekst ilustracje.
Spis treści:
Niepoprawny żartowniś,tragikomiczny wizjoner i nieprawdopodobny wręcz pechowiec.
Pan Piłsudski.
Koniec Petlury.
Roszada w odcieniach czerwieni.
Spluwaczka.
Redakcja, którą wymyśliłem.
Czerwony Gwizdek.
Moskiewska noc.
Karakan.
Psie życie.
Gdzie jest pies pogrzebany ?

czytankianki | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: luty 2017

"Pan Piłsudski" mieni się na czerwono nie tylko na okładce: wydawnictwo nazywa się „Czerwone Pióro”, redakcja prasowa „Czerwone Jutro”, czerwone są rubelki i nosy sołdatów, a nad Słobodką czerwienieje Wenus. Nawet zielonkawy likier nosi nazwę „Czerwona słodycz”. Nie dziwne – akcja opowiadań osadzona jest w Rosji w czasach wojny domowej i krótko po jej zakończeniu. Są więc przemarsze wojsk, potyczki oraz nowy proletariacki ład, znalazło się też miejsce i dla Marszałka.

Polski wątek pojawia się zaledwie na chwilę pod postacią polskich żołnierzy. Wkraczają do Kijowa, wzbudzając poważne obawy wśród lokalnej inteligencji. Bułhakow tak opisał naszych rodaków ustami jednej z szanownych matron:

[...] A Polacy to kulturalny naród. Wszyscy grają Chopina i wszyscy mówią po francusku. I co niedzielę słuchają mszy katolickiej. […] Po każdej potyczce ustawiają ołtarz polowy i wychwalają Pana. A przed podniesieniem, tydzień w tydzień doprowadzają przed ołtarz związanych drutami brańców, sokoły...

Mariola | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Rarytas dla fanów Bułhakowa!
Zbiór opowiadań w charakterystycznym dla Autora stylu. Wiele przypisów odnosi się do życia i poglądów Bułhakowa. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o samym Autorze.

OoFF | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

10 opowiadań, część o czasach wojny domowej widzianej z perspektywy kijowskiej inteligencji, część o absurdalnej, zbiurokratyzowanej rzeczywistości porewolucyjnej Moskwy. Bardzo przyjemna lektura, którą dodatkowo umila Barbara Dohnalik, odpowiedzialna za przetłumaczenie i opracowanie pozycji. Jej obszerny wstęp, a także liczne przypisy ułatwiają wychwycenie wielu subtelnych smaczków / odniesień do rzeczywistości jakie Bułhakow zawarł w opowiadaniach. Z komentarzy pani Barbary dowiemy się chociażby, że tytułowy "Pan Piłsudski" był bardzo często czytywany w międzywojennej Polsce i właśnie to dziełko przyczyniło się do dużej popularności Moskwianina w naszym kraju. Mnie szczególnie przypadły do gustu opowiadania: "Redakcja, którą wymyśliłem" oraz "Czerwony gwizdek", oba traktujące o irracjonalnym świecie moskiewskich redakcji literackich i dziennikarskich, których powstawało na początku lat 20. na pęczki (Dohnalik przywołuje następujące tytuły, do których pisywał Bułhakow:...

boyaryshnya | 2014-08-22

Niestety poziom opowiadań waha się od niespecjalnych do naprawdę szalonych. Romans historii, sakrazmu, smutnej refleksji poprzez pamflet w stylu a la Bułhakow. Jeden fragment uwodzi (studium badawczo-literackie na temat gwizdania):
"Cóż... mamy różne rodzaje gwizdków. Jedne służą do odgwizdywania, inne do wygwizdywania, jeszcze inne do zatrzymywania. Czy ostrzegania. Są gwizdki odmierzające czas i zwykłe gwizdki służące do pogwizdywania prostych nieskomplikowanych melodyjek - czyli tak zwane gwizdawki.
Gwizdki ułatwiają życie. Przeważnie jednak uprzykrzają je. Nie ma na przykład nic gorszego niż gwizdek, który znalazł się w posiadaniu jakiegoś bestialskiego, zasmarkanego wyrostka.
Bywają też gwizdki metaforyczne: "Gwiżdżę na was!", "Możecie sobie nagwizdać", "Ależ, gwiżdż na to, bracie!" itp.
Porzekadeł żadnych ani przysłów z gwizdkiem nie ma. Z gównem są, a z gwizdkiem ani jednego.
Można też gwizdać w ucho, oko.
Można gwizdnąć rybę, melon, psa, czy małpę.
Można gwizdnąć w płot, w...

LeMeiZhang | 2013-06-25
Przeczytana: 03 grudnia 2011