Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe : wraz z albumem fotosów z filmu 'Szwadron' i posł. Juliusza Machulskiego

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa
83-85571-22-1
historyczna
Błażej

"Po raz pierwszy zetknąłem się z nazwiskiem Stanisława Rembeka latem 1977 roku, gdy w zamojskiej księgarni wpadła mi w rękę książka "Ballada o wzgardliwym wisielcu."... Po lekturze kilku stron wiedziałem już, że od książki się nie oderwę. Natychmiast ją kupiłem i kiedy przeczytałem, zrozumiałem dwie rzeczy. Po pierwsze, że trzeba z tego zrobić film! Nigdy nie zapomnę gęsiej skóry, która...

Po lekturze kilku stron wiedziałem już, że od książki się nie oderwę. Natychmiast ją kupiłem i kiedy przeczytałem, zrozumiałem dwie rzeczy. Po pierwsze, że trzeba z tego zrobić film! Nigdy nie zapomnę gęsiej skóry, która towarzyszyła mi przez całą lekturę, a zwłaszcza przy dwóch scenach: egzekucji młodziutkiego powstańczego kuriera Symchy i szarży rosyjskich dragonów na czworobok polskich kosynierów. Pewnie to właśnie te dwie sceny zadecydowały, że zakochałem się w tej książce.
Nigdy nie czytałem lepszej polskiej prozy historycznej niż opowiadania "Przekazana sztafeta" oraz "Igła wojewody".
Zobaczyłem w nich niezwykłe obrazy filmowe, ale przede wszystkim urzekła mnie perspektywa, z jakiej Rembek patrzył na jedno z boleśniejszych i tak naprawdę najmniej znanych naszych narodowych powstań. Powstanie Styczniowe, widziane oczami oficera pacyfikującej je armii carskiej! Młodego Rosjanina, który nie tylko rozumie swoich wrogów, ale jednocześnie im współczuje - takich bohaterów chciałem oglądać na ekranie, takich idących pod prąd oklepanym przyzwyczajeniom dociekań szukam jako widz w filmach historycznych. Byłem wówczas po trzecim roku reżyserii filmowej w Łodzi i zdawałem sobie sprawę, że sporo czasu upłynie, zanim sam będę mógł zrobić ten film, wiedziałem jednak, że jeśli nikt mnie nie uprzedzi - zrobię wszystko, by go nakręcić.."
Na motywach tej książki Juliusz Machulski nakręcił film "Szwadron".

wiking | 2012-08-23

Na podstawie książki powstał film Machulskiego "Szwadron", jednakże to właśnie książka jest wybitna.
"Rów - no, dzie - ci! Raz, dwa, trzy, cztery! Za - wsze o - strzem! Ni - gdy pła - zem! Raz, dwa, trzy, cztery! Moc - no trzy - maj
ko - sę w gar - ści! Naj - pierw w no - gi, po - tem po łbie! Raz, dwa, trzy, cztery!..." To pieśn bojowa kosynierów, których rola w bitwach jest pomniejszana przez historyków, a tak naprawdę formując czworoboki - stali nieugięci jak Legioniści Cezara i siali spustoszenie wokół siebie. Żadna szarża nie mogła ich pobić.
Powstanie styczniowe pod względem militarnym było już przegrane w dniu wybuchu, w momencie kiedy zawiodły plany opanowania cytadeli warszawskiej i Modlina wraz z rewolucjonistami rosyjskimi. Ten zryw miał charakter międzynarodowy i był kontynuacją Wiosny Ludów oraz odpowiedzią narodu na powszechnie panujący carski terror (upodlenie ludności, wywózki, konfiskaty, gwałty i mordy). W szeregach powstańców walczyli Rosjanie, Francuzi, Włosi,...

kiniol89 | 2011-06-23
Przeczytana: 2011 rok

Na wstępie zaznaczę, że piszący tę recenzje nie jest historykiem, jego wiedza na temat powstania styczniowego opiera się o wiedzę zdobytą w liceum, (czyli niewielką), plus kilka artykułów w różnych gazetach.
Książka zostawia nam bardzo wiele pytań bez odpowiedzi, ale jak wiadomo czasem zadanie pytania jest znacznie ważniejsze niż wymyślenie głupiej odpowiedzi. Czytając odnosiłem przede wszystkim wrażenie, że istnieją pewne analogie pomiędzy powstaniem styczniowym oraz warszawskim, (o którym piszący wie znacznie więcej), istotna jest przede wszystkim wątpliwość sensu wywoływania powstania przy świadomości, że nie ma ono najmniejszych szans powodzenia. Ponadto poparcie społeczne, zaangażowanie elit, głównie generalicji dowodzącej wydaje się wątpliwe, autor stwierdza, że tylko Krukowiecki i Chłopicki byli w pełni zaangażowania i oddani sprawie.
Jest kilka zapadających w pamięć scen, takich jak ta, gdy kosynierzy, dumnie w czworoboku, ze starcem dyrygującym nimi w środku dumnie się...

PMat | 2016-12-08
Przeczytana: 2010 rok