Lucrezia Floriani
9788361142003
George Sand
klasyka
Triceratops

... Tak oto twój niepohamowany apetyt wepchnął sztukę pisania powieści w gąszcz okropności, zbrodni, zdrad, niespodziewanych lub przerażających zwrotów akcji, dziwnych namiętności, ...

źródło opisu: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2009

zenek89 | 2017-01-19
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Moje wnioski po lekturze wolnej od interpretacji wyrosłej z tradycji plotkarskiej:

1)Lukrecja Floriani to sporych rozmiarów opowiadanie nakierowane na analizę psychologiczną, w którym styl osiemnastowiecznych powieści czy nawet powiastek filozoficznych (prostota środków i języka, pewna „papierowość” dialogów) oraz przynależący do klasycyzmu minimalizm miejsc i postaci, użyte zostały do przedstawiania z ducha romantycznej miłości. Przez miłość romantyczną należy rozumieć tu uczucie, które w sposób nierozerwalny łączy się z cierpieniem, czyli pasję (źródłem tego cierpienia w istocie nie jest sama miłość, tylko zazdrość).

2) Ostatni rozdział, który został zaserwowany czytelnikowi niejako na odczepnego (co narrator wyraźnie zaznacza), przesłonił plotkarskim egzegetom właściwy morał książki, czyli refleksje głównej bohaterki na temat miłości młodzieńczej (skierowanej na szczęście osobiste) i miłości wieku dojrzałego (skierowanej na szczęście innych).

3) Można zresztą to...

Triceratops | 2011-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2011

Po przemyśleniu zdecydowałem się zmienić swoją opinię. Otóż podzielam pogląd większości komentatorów (którego nie podziela co prawda sama autorka!), iż jest to portret związku Sand z Chopinem. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że mógł on mieć podobny charakter, jak główny bohater. Jednakże nie pochwalam pokazywania tego wielkiego artysty w ten sposób. Poza tym rzemiosło pisarki jest raczej na średnim poziomie, co znalazło odzwierciedlenie w ilości gwiazdek. :-)

madamabutterfly | 2016-02-11
Naiki | 2015-12-31