Dzidziuś pana Laurenta

Okładka książki Dzidziuś pana Laurenta Roland Topor
Okładka książki Dzidziuś pana Laurenta
Roland Topor Wydawnictwo: L&L utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
L'ambigu; Le traitement du docteur Gallus; Le bébé de monsieur Laurent
L&L
1996-01-01
1996-01-01
Ewa Kuczkowska
Topor

Okładka książki Dzieła wybrane. Tom 4. Anatomiczny Jerzy Franczak, Roland Topor
Dzieła wybrane... Jerzy Franczak, Rol...
Okładka książki Dzieła wybrane. Tom 2. Obsceniczny Łukasz Drewniak, Jean Michel Ribes, Roland Topor
Dzieła wybrane... Łukasz Drewniak, Je...

Książkę pożyczyła mi koleżanka ze słowami ,,musisz ją przeczytać, jest naprawdę świetna". Przeczytałam i nie odkryłam w niej nic interesującego. Wręcz przeciwnie- książka wywołała u mnie obrzydzenie, wstręt i zniesmaczenie do autora. Pierwsze dwie opowiastki były do zniesienia, przyznam się szczerze, że czasem pozytywnie mnie zaskoczyły. Jednak trzecie i ostatnie opowiadanie zrujnowało opinię całokształtu dzieła, które kształtowało się w mojej głowie. Rozumiałam wszystkie szydercze aluzje, żarty i powiązania. Jednak nie śmieszyły one mojej osoby, ba! Napawały mnie niesmakiem. Liczyłam na coś lepszego z rąk Topora, cóż... Przeliczyłam się.

Książka zdecydowanie dziwna. Nie wiadomo co o niej myśleć. Sądzę, że warto ją przeczytać choćby tylko po to, żeby móc o niej podyskutować. Trudno przyznać się, że wszystkie 3 historie, komuś się podobały, bo o ile dwie pierwsze były "całkiem całkiem", a czasami nawet i zabawne, to trzecia była zupełnie niezrozumiała i pokręcona, a zarówno drastyczna i chora.

Topor zawsze należał do moich ulubionych twórców literatury dziwnej. Nie wiem, może ja się zmieniłam tak bardzo, że zaczął mnie brzydzić, smucić i nudzić. Pisarz genialny, jednak już nie mój klimat.

Niby szydziło to to ze społeczeństwa, dramatu antycznego, chrześcijaństwa i pewnie miliona innych kwestii, ale jakoś nie chciało mi się rechotać. I wiem, że – w momencie gdy autor wiesza dziecko na drzwiach – może nie powinnam na to liczyć, ale spodziewałam się subtelniejszego żartu. Pozwolę sobie zacytować:
„Panna Klara - Czy pańskie dziecko już mówi?
Pan Laurent - Och, nie! Potrafi powiedzieć zaledwie kilka słów brajlem.”
Ha. Ha. Ha.

„Panna Klara - Czy pańskie dziecko już mówi?
Pan Laurent - Och,...

Się obśmiałem

Się obśmiałem

Jest to zbiór trzech dramatów, jak zawsze u tego autora bulwersujących i obrazoburczych. Jak zawsze czarny humor i ogrom absurdu.

Z Pana Laurenta
Był taki kawalarz
Że dzidziuś ze śmiechu
Aż się w grobie przewracał

Z Pana Laurenta
Był taki kawalarz
Że dzidziuś ze śmiechu
Aż się w grobie przewracał

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Przeczytane 2019
  • Biblioteka