Herzog. Przewodnik Krytyki Politycznej

978-83-61006-75-6
esej, film, filozofia kultury
literatura faktu
marcin

Opowieść o życiu, filmach i polskiej recepcji Wernera Herzoga. Czy Herzog jest ostatnim artystycznym kontynuatorem niemieckiego romantyzmu? Jaki jest jego stosunek do rewolucji 1968? Czym różni się według niego prawda od faktu i jakie ma to znaczenie dla filmu dokumentalnego? Maria Janion opowiada Kazimierze Szczuce, w jaki sposób filmy Herzoga stały się tematem jej słynnego gdańskiego...

Opowieść o życiu, filmach i polskiej recepcji Wernera Herzoga.

Maria Janion opowiada Kazimierze Szczuce, w jaki sposób filmy Herzoga stały się tematem jej słynnego gdańskiego seminarium. Piotr Kletowski mówi o projekcie ukrytym w filmach Herzoga z Klausem Kinskim. Artur Żmijewski wyciąga Herzoga z kina, a Benjamin Noys interpretuje słynną bijatykę między Herzogiem a Kinskim jako sprzeczkę filozoficzną.

Kamera to narzędzie poznawcze. Zadajesz pytanie, czekasz na odpowiedź, a rzeczywistość jej udziela. Kamera jest pośrednikiem – ona widzi i zapisuje tę odpowiedź. Herzog ma niezwykły, zwrotny kontakt z rzeczywistością, bo ona wie, że on czeka na jej odpowiedź.
Artur Żmijewski (fragment książki)

Werner Herzog właśc. Werner Stipetić (1942) – reżyser filmowy, scenarzysta. Studiował na Wydziale Historii Literatury i Dramatu na Uniwersytecie w Monachium, potem w Pittsburghu, gdzie był stypendystą Fundacji Fullbrighta. Pracował w hucie, żeby zdobyć pieniądze na zrobienie pierwszego filmu. W 1963 r. założył własną wytwórnię filmową Werner Herzog Film Produktion. Autor ponad 50 filmów krótko i pełnometrażowych. Do najbardziej znanych należą: Aguirre, gniew boży (1972), Zagadka Kaspara Hausera (1974), Stroszek (1977), Nosferatu wampir (1979), Fitzcarraldo (1982), Biały diament (2004), Spotkania na krańcach świata (2007).

źródło opisu: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...(?)

aurora_ | 2015-02-16

Kupiłem tę książką z nadzieją, że dowiem się czegoś ciekawego nt. twórczości i jako tako życia Wernera Herzoga, lecz szybko się rozczarowałem, kiedy z felietonu na felieton było coraz gorzej. Jasiek Kapela wraz z innymi postaciami z Wydawnictwa Krytyki Politycznej niemiłosiernie odchodzą od tematu, gwałcą stronice jakimiś grafomańskimi pierdołami, które zresztą z GŁÓWNYM TEMATEM za dużo wspólnego nie mają, starają się nieudolnie analizować filmografię Herzoga, jak i zarzucić Kinskiemu porównania do Adolfa Hitlera.

Tak więc mamy taką stronę Krytyki Herzoga, która tak naprawdę stanowi większą część wydawnictwa, ale również są naprawdę ciekawe fragmenty, takie jak wywiad z Wernerem na początku książki, który miał być chyba uogólnieniem i wstępem do całości, a jakoś wypadł całkiem przypadkowo i tak jakby był wyrwany z kontekstu (wywiad z '77 roku, Herzog od dawna zmienił podejście i metody pracy, więc trochę skucha.) mimo wszystko jest ciekawą częścią książki, najbardziej cieszy...

Małgo Zaremba | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Pierwsza połowa książki to Herzog, druga - kapitalizm i polityka. Wstęp i pierwsze trzy rozdziały dobre, ale później tylko przeintelektualizowany polityczny bełkot. Byłam zdecydowana dać 4/10, ale w zakończeniu wywiad ze Żmijewskim podbił o gwiazdkę w górę.

Adrien | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016