Macedonian State
historia
Dzieckokwiatu

N.G.L.Hammond należy do najwybitniejszych brytyjskich historyków starożytności, oto jedna z jego publikacji. Zawiera losy Macedonii od ludów koczowniczych po kres państwa Macedońskiego w 168r.p.n.e

Elevander | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Nicholas Hammond z całą pewnością był wybitnym badaczem dziejów starożytnej Grecji i Macedonii. Z całą pewnością także był człowiekiem mocno trzymających się swoich pomysłów, tych miał zaś sporo. „Starożytna Macedonia” to książka, w której kilka takich Hammondowskich poglądów dostrzec łatwo. Dotyczy to choćby: podziwu dla Filipa II i Aleksandra Wielkiego, czy przekonania o „konstytucyjnym” (tj. z dużą rolą zgromadzenia obywateli-wojowników) charakterze monarchii macedońskiej. Na te i na kilka innych koncepcji patrzeć trzeba cum grano salis, co bynajmniej nie świadczy o tym, że należy je całkowicie odrzucić. Po prostu trzeba o tym pamiętać czytając tę książkę.

Autor przeprowadził czytelnika przez kilka wieków istnienia starożytnej Macedonii, od bardzo słabo znanych początków aż po upadek państwa i jego podbój przez Rzymian w II wieku p.n.e. Zgodnie z podtytułem skupia się nie tylko na dziejach militarno-politycznych, ale dużo miejsca poświęca także problematyce macedońskich...

Dzieckokwiatu | 2010-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2010

Książka jest pełna statystyk, liczb, szczegółów, przebrnąć przez nią to jak przejść przez syberyjską zaspę, niesamowicie nudna, ale jakieś tam wartości w sobie ma. Polecam fanatykom zagadnień wojskowych w czasach starożytnych.

Narcyz | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016