Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Okładka książki Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku Gieorgij Judin
Okładka książki Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku
Gieorgij Judin Wydawnictwo: Współpraca literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gieorgij Judin
Współpraca
1988-01-01
1988-01-01
Ewa Niepokólczycka
literatura dziecięca podróże

Pamiętam doskonale ten wieczór przed pójściem spać, gdy zmusiłam Mamę, aby dokończyła czytanie mi książki. Mama wcześniej poznała zakończenie i nie chciała spełnić mojej prośby. W końcu uległa. Jak ja wtedy strasznie płakałam! Minęły dziesięciolecia, a we mnie tamten wieczór jest wciąż żywy.
Do książki wróciłam po kilkunastu latach, bo wcześniej nie czułam się gotowa, i przeżyłam niemały szok.
To co dzieje się w drugiej warstwie, sposób, w jaki jest opowiedziane i jakie robi wrażenie na czytelniku, powala na kolana.
Polecam każdemu czytelnikowi, ale tak od dziesiątego roku życia. Ja byłam zdecydowanie za młoda na pierwszą lekturę Prosiaczka.

Niesamowita i poruszająca książka, pełna podtekstów i symboliki. Jedyna znana mi książka dla małych dzieci, zawierająca totalitarną antyutopię. Zakończenie łamie serce. Książka wysokich lotów!

Słodki powrót do dzieciństwa. Kiedyś przeczytała mi tę książkę mama. Teraz przeczytałem sam. Ciężko nie uwielbiać tytułowego Prosiaczka:) Zastanawiam się tylko, czy to jest książka dla dzieci, czy może jednak bardziej dla dorosłych? Podteksty polityczne są bardzo wyraźne. To naprawdę ciekawe, że ta książka została dopuszczona przez cenzurę.

Jedna z książek, która zapadła mina zawsze w pamięć, mimo, że już dawno zaginęła gdzieś przy przeprowadzce. Pamiętam swoją złość na kłamczucha Karolka i niezgodę na zły świat. Byłam zbulwersowana ideą "przelepienia", uświadomiłam sobie fakt, że system, państwo może działać przemocą i być niesprawiedliwe. Identyfikowałam się ze szczerym Prosiaczkiem o dobrym serduszku, chociaż postać kota włóczęgi również była pociągająca! Nocne krajobrazy, nasycone kolorystycznie i emanujące fosforyzującym światłem wyryły się w pamięci sześciolatki. Pamiętam jak dziś, był płacz ze wzruszenia!

Absolutnie fantastyczna - dla dzieci i dla dorosłych.

Absolutnie fantastyczna - dla dzieci i dla dorosłych.

"Bo czy można ulepić komuś serce, choćby i z plasteliny?
Czy nie jest raczej tak, że każdy sam lepi swoje serce?"

Piękna historia zielonego prosiaczka Polcia ulepionego z plasteliny z guziczkiem w nosku (mówiącego chlum-chlum, zamiast chrum) i kota Karolka ("rasowy, ale niestety, włóczęga").

Poza historią dostajemy pięknie wydaną książkę. Wydawniczy cukiereczek - świetna publikacja dziecięca, która zachwyci też dorosłych. Dołączone są ilustracje autora dające niesamowity klimat, są wręcz psychodeliczne. Miękka okładka. Duże litery, czcionka szeryfowa, co ułatwia czytanie czytelnikom dziecięcym, ale zachęcam i dorosłych. Zachwycam się do dziś.

"Bo czy można ulepić komuś serce, choćby i z plasteliny?
Czy nie jest raczej tak, że każdy sam lepi swoje serce?"

Poza historią dostajemy pięknie wydaną książkę. Wydawniczy cukiereczek -...

Książkę pamiętam z dzieciństwa jak wpisywałem ją w dzienniczku lektur w pierwszej lub drugiej klasie. Niedawno przeczytałem ją ponownie i zastanowiło mnie ile w tej historii podtekstów politycznych, aż dziw że cenzura pozwoliła na jej wydanie - a może jestem przewrażliwiony?

Przeczytałam tę książkę bardzo dawno temu, ale do dziś tkwi ona we mnie. Naiwny prosiak poznał sprytnego kota i przez chwilę razem wędrowali... Pozostaje wielkie poczucie niesprawiedliwosci... "chlum, chlum" (smutne "chlum chlum").

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży