Thomasa Mertona życie z mądrością

Tłumaczenie: Janusz Margański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Homini
6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Living with wisdom. A life of Thomas Merton
978-83-61568-08-7
BIETKA

Ilustrowana licznymi fotografiami i fragmentami pism Mertona biografia, oparta na dziennikach i listach trapisty, a także na wspomnieniach innych, jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą ogarnąć jego bogate dzieło. Merton był autorem płodnym i wszechstronnym: w ponad pięćdziesięciu opublikowanych książkach pisał o dawnej i współczesnej duchowości monastycznej, modlitwie kontemplacyjnej, eremityzmie, religiach i filozofii Wschodu - będąc jednym z prekursorów nowożytnego dialogu chrześcijaństwa z innymi tradycjami religijnymi, a jednocześnie - najczęściej wbrew oczekiwaniom i zaleceniom przełożonym - kładł silny nacisk na tematykę społeczną, będąc zaangażowanym świadkiem takich przemian jak emancypacja czarnych w Ameryce czy społeczne skutki wojny w Wietnamie, pisząc o grozie wojny atomowej i faszyzmie, popierając aktywnie ruch pacyfistyczny, przypominając o istocie odpowiedzialności chrześcijańskiej.

BIETKA | 2010-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: marzec 2009

Do lektury książki zainspirowała mnie postać Thomasa Mertona, o którym miałam tylko ogólnikową wiedzę. Teraz mogę powiedzieć z całą mocą: to jest Ktoś!
Książka jest biografią Mertona napisaną uczciwie, rzetelnie i dokładnie przez Autora, który jest jego przyjacielem. Wyraziście i z wszelkimi niuansami. To nie jest pojedynczy głos.Forest dla uwiarygodnienia przekazu, posiłkuje się głosami innych osób związanych z życiem bohatera opowieści biograficznej, stąd wielość cytatów łącznie z głosem Mertona pochodzącym z jego "Siedmiopiętrowej góry" i nie tylko.
Biografię czytałam z przyjemnością i niemałym zainteresowaniem, a jej podmiot, Thomas Merton zyskał moją niepodważalną sympatię! To Człowiek dużego formatu, ciągle poszukujący i głęboko zaangażowany na rzecz pokoju na świecie o wypracowanych przemyśleniach w duchu zdrowo pojętej religijności i sprawiedliwości...Jak bardzo potrzeba nam dziś takich ludzi! Dodatkową zaletą i wartością biografii są licznie fotografie:))

Krzysiek | 2016-07-09
Paweł Krawczyk | 2016-03-27