Graf zero

Okładka książki Graf zero William Gibson
Okładka książki Graf zero
William Gibson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Trylogia Ciągu (tom 2) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Trylogia Ciągu (tom 2)
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Count zero
Prószyński i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Piotr W. Cholewa

Okładka książki Alien 3: The Unproduced Screenplay by William Gibson Pat Cadigan, William Gibson
Alien 3: The U... Pat Cadigan, Willia...
Okładka książki Alien 3 Tamra Bonvillain, Johnnie Christmas, William Gibson
Alien 3 Tamra Bonvillain, J...

Nie rozumiem tak do rej oceny. Książka jest tak samo chaotycznie napisana jak Neuromancer. W odróżnieniu od niego pozbawiona jest jednak całego klimatu CyberPunk. Autor stara się go gdzieś momentami zachować ale tak jak nie wychodzi mu to z fabuła tak te akcenty które się pojawiają nie ratują tej książki. Zdecydowanie nie i chyba do Mona Lizy Turbo nie podejdę.

Czysty cyberpunk - ale trudny wątek, serio czasem trudno jest stwierdzić o co chodzi w danym momencie.

1966

Współcześnie cyberpunk mam wrażenie jest dość przekombinowany i udziwniony; ma to nadawać wrażenia obcości i wymykania się ludzkiemu zrozumieniu, jasne, jednak powrót do korzeni jest bardzo odświeżający. Tego oczekuję po cyberpunku - rześkiej, futurystycznej, nieprawdopodobnej noir historii. Bardzo dobra.

Jestem pozytywnie zaskoczona. Po pierwszej części moje oczekiwania drastycznie spadły. Drugi tom postanowiłam przeczytać dla klimatu świata, który jest jedyną wyraźną zaletą Neuromancera.

Tutaj okazało się, że Gibson jednak potrafi poprowadzić jako tako spójną historię. W zrozumiały sposób. Bohaterowie dostali cechy charakteru, nieskomplikowane, ale jednak.

Największą zaletą jest nadal świat cyberpunka, brudny, mroczny, brzydki i wciągający.

Największą...

Druga część trylogii ciągu. Klasyka cyberpunku. Kompletnie zakręcona, tak samo jak Neuromancer. Moje liczne próby odnalezienia się w meandrach cyberprzestrzeni i systemach, które rządzą tym światem, są clue tego jak będę wspominał dzieło Gibsona. Pozycja obowiązkowa, historia niezwiązana z tomem poprzednim, ale nie należy to do łatwego scifi.

Męcząca podróż przez świat stworzony przez Gibsona. I nie dlatego, że świat jest kiepsko nakreślony. Akurat kreacja tego jest bardzo porządna i przypadła mi do gustu. Problemem jest to, co poza światem oferuje nam autor. Kilku bohaterów, kilka historii, które koniec końców schodzą się w całość. I o ile historia Turnera jest przystępna, tak ta z Bobbym wymęczyła mnie okrutnie.

Bardziej przystępna i spójna niż pierwsza cześć trylogii (mimo, ze w formie powieści szkatułkowej). O ile w pierwszej autor skupiał się na ewolucji SI to tutaj tłem historii jest ewolucja korporacji lub raczej ewolucja sposobu gromadzenia i przekazywania władzy i bogactwa. Częściowo przeplatające się z tematem części pierwszej. O ile po neuromancerze zastanawiałem się czy czytać dalej teraz jestem ciekaw zakończenia - czy wątki wprowadzane przez autora jakaś się splotą w satysfakcjonującej kulminacji, chociaż obawiam się ze niekoniecznie.

Dzięki lekkiemu obyciu w naturze cyberpunku, jak i świecie zbudowanym przez Gibsona, tym razem gubiłem się pod czas czytania dużo mniej, niż przy Neuromancerze. Chociaż trzeba też oddać, że w tej części jest o wiele mniej cyberprzestrzeni, a dużo więcej obyczaju.
W książce śledzimy historię trzech całkiem różnych bohaterów, których losy zostają splecione przez SI oraz zaibatsu. I jest to całkiem niezła zabawa, choć z mocno szarpanym tempem i po raz kolejny dość rozczarowującym punktem kulminacyjnym.
Dalej nie doszedłem do tego, czy to Gibson chwilami słabo przelewa na papier swoje myśli, czy to mi brakuje ostatnio koncentracji, bo znów bywało, iż brakowało kawałka historii i ciągu przyczynowo skutkowego i dopowiadałem go sobie sam.

Nie trzeba tak się wczytywać jak przy Neuromancie, czyli po prostu łatwiej się czyta.

Gibson wspaniale ukazuje naszą rzeczywistość jaka naprawdę jest. Powieść napisana 35 lat temu, a nadal aktualna. Każdy widzi, że technika idzie w stronę, która zostało ukazana w powieści.

Teraz zostało nam tylko martwić się o przychylność bogów cyberprzestrzeni...

Teraz zostało nam tylko martwić się o przychylność bogów cyberprzestrzeni...

Sztampowa fabuła, nieciekawe opisy i postacie.

Sztampowa fabuła, nieciekawe opisy i postacie.

• Cyberpunk
  • Science Fiction