Niezwykłe uczucie spadania

Wydawnictwo: Videograf II
The secrets of a Fire King
opowiadania, samotność
Paulina

Zbiór kilkunastu opowiadań, który przyniósł Kim Edwards kilka ważnych nagród literackich. Autorka światowego bestselleru „Córka opiekuna wspomnień” próbuje się w nim zmierzyć z tematem samotności. Rozgrywające się w różnych krajach historie ludzkie mają wspólny motyw przewodni, który Edwards przedstawia w wielu odsłonach. Raz jest to oddalenie od współmałżonka czy ukochanego, innym razem - od kraju, a nawet od samego siebie.

W zbiorze "Niezwykłe uczucie spadania" Edwards przekracza granice – ras, płci i klas społecznych. Wiele z tych opowiadań przedstawia silne, pragmatyczne kobiety jako bojowniczki motywowane miłością: dziewiętnastolatka, po skoku spadochronowym ze swoim niestałym chłopakiem, znajduje w sobie ukrytą siłę; samotna, przesiedlona Azjatka stara się ułożyć sobie życiew Ameryce; sprzątaczka znanego naukowca podziwia swojego pracodawcę, pomimo fizycznego bólu spowodowanego jego eksperymentami.

Edwards wykorzystuje swoją zdolność wychwytywania szczegółów do tworzenia niezwykle wiarygodnych postaci, które zmagają się z unikalnymi problemami. Książka jest bardzo różnorodna dzięki realistycznym opisom miejsc i czasów, w jakich rozgrywa się akcja.

Isadora | 2011-09-06
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2011

W swojej fenomenalnej powieści "Córka opiekuna wspomnień" Kim Edwards dała się poznać jako niezrównana mistrzyni zgrabnie operująca dramaturgią i emocjami, wykorzystująca wszelkie możliwości, jakie daje błyskotliwa analiza psychologiczna oraz zaskakująca intuicją, z jaką opowiadała o relacjach międzyludzkich.
Oczarowana jej subtelnym, przepełnionym niewymuszonym dramatyzmem stylem sięgnęłam głębiej do jej twórczości - tym razem po zbiór opowiadań wydanych pod wspólnym tytułem "Niezwykłe uczucie spadania". Choć nie przepadam za tą krótką i narzucającą pewne ograniczenia formą, byłam ciekawa, w jaki sposób Edwards sprawdzi się w niej oraz czy wrażenia po lekturze będą równie silne i długotrwałe jak w przypadku powieści.

Motywem przewodnim opowiadań Kim Edwards jest samotność ukazana w zadziwiająco wielu aspektach i wymiarach, w całej swej rozpiętości i dramatyzmie, prezentująca różne oblicza.
Doświadcza jej kobieta skazana przez egoistycznego ojca na rezygnację z miłości, własnej...

Priada | 2013-05-21
Przeczytana: 2013 rok

Przeczytałam pierwsze opowiadanie prawie zasypiając...nie poddałam się dlatego przeczytałam połowę drugiego i trzeciego, ale poległam...zanudziłam się na śmierc...sory bardzo, ale nie dla mnie

Primma | 2016-04-19
Przeczytana: 29 kwietnia 2016