W rozwalonym domu

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
8303020994

Pomysł napisania tej powieści narodził się w obozie jenieckim w Bergen-Belsen, do którego został skierowany autor, wtedy były uczestnik oddziałów powstańczych, które broniły w sierpniu Starówki. W ciasnym i wiecznie gwarnym baraku trudno było pisać. Do pisania brakowało też papieru. W końcu autor za amerykańskie papierosy kupił od niemieckiego wachmana polową trumnę. Był to worek z szarego, mocnego papieru, dostatecznie duży by można było napisać powieść. I w ten sposób powstała pierwsza powieść o powstaniu warszawskim, z którą w plecaku autor wrócił w 1945 roku do kraju.

źródło opisu: KAW, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2012-05-24

Książka, która głęboko zapadła mi w pamięć. Przedstawia Powstanie Warszawskie w sposób tak podobny do wszystkich innych, a zarazem tak inny. W tej malutkiej książeczce zostało zawartych tyle różnych postaw ludzi wobec spraw najważniejszych, a najbardziej fascynujący jest sposób w jaki te wszystkie wątki się przeplatają, splatają, wykluczają i uzupełniają wzajemnie.

JULIA | 2015-07-05
Przeczytana: 06 lipca 2015

To moja pierwsza przeczytana książka tego autora. Opowiada o trudach obrony starego miasta w Warszawie, przed Niemcami. To historia o młodych ludziach gotowych oddać swoje życie za nasz kraj. Książka jest strasznie wzruszająca i świetnie oddaje nastroje bohaterów podczas walki. Polecam.

kśiążka dobra i ciekawa

hekate | 2017-03-25