Auksologia - Rozwój osobniczy człowieka w ujęciu biomedycznym

Auksologia - Rozwój osobniczy człowieka w ujęciu biomedycznym
83-89321-82-3
rozwój, dziecko, auksologia
Valanthe

Adresatami ksiazki są studenci pedagogiki , psychologii , biologii i wychowania fizycznego nauczyciele i rodzice. Tematyka - rozwój biologiczny , wzrastanie i dojrzewanie Do rąk czytelników oddajemy książkę napisaną na użytek tych, którzy są odpowiedzialni za poprawny rozwój młodego pokolenia w aspekcie zdrowia, budowy i sprawności funkcjonalnej ciała. W ostatnim półwieczu książki traktujące o...

Do rąk czytelników oddajemy książkę napisaną na użytek tych, którzy są odpowiedzialni za poprawny rozwój młodego pokolenia w aspekcie zdrowia, budowy i sprawności funkcjonalnej ciała. W ostatnim półwieczu książki traktujące o tych kwestiach tak popularnonaukowe, jak i monografie i podręczniki cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko znikały z półek księgarskich. Także obecnie istnieje duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na podobne pozycje, w których są omawiane różne aspekty rozwoju osobniczego człowieka. Niniejszą książkę można traktować jako kolejną próbę ukazania zjawisk rozwoju biologicznego — zwłaszcza wzrastania i dojrzewania — w przystępnej formie podręcznika i poradnika przydatnego dla studentów pedagogiki, psychologii, biologii i wychowania fizycznego, ale również dla nauczycieli i rodziców.
Promowanie zdrowia dzieci i młodzieży wymaga różnorodnych działań prozdrowot-nych opartych na wiedzy o rozwoju biologicznym, wiedzy, która pozwala widzieć problemy i zagrożenia tego procesu, widzieć działania profilaktyczne i umiejętnie oceniać normalność rozwoju. Takie działania są możliwe wówczas, gdy dostatecznie znany jest przebieg procesów rozwoju dzieci i młodzieży, prawa i czynniki nim rządzące.
Coraz więcej wymagań, co do wiedzy o rozwoju, stawiamy dziś bezpośrednim wychowawcom — rodzicom, nauczycielom oraz samym dzieciom i młodzieży. Muszą oni posiadać podstawową umiejętność oceny rozwoju dziecka, np. na podstawie tradycyjnych i dobrych parametrów, jakimi są wysokość i masa ciała, niekiedy również znajomość metod, które stosuje higienistka szkolna, lekarz pediatra czy nauczyciel wychowania fizycznego. Nauczyciel z wieloletnią praktyką pedagogiczną dostrzega wśród swych wychowanków różnorodność zjawisk rozwojowych. Książka ta powinna przyczynić się do zrozumienia przyczyn i skutków tej różnorodności. Zrozumienie tych problemów ma kapitalne znaczenie dla kształtowania osobowości psychofizycznej, zdrowia fizycznego i psychicznego, pozwala bowiem obciążać ucznia nauką na miarę jego możliwości biologicznych. Coraz częściej w systemie kształcenia nauczycieli uwzględniane są współcześnie problemy rozwoju i zdrowia młodego pokolenia. Stopniowo z marginesowego problemu dydaktycznego i wychowawczego problemy rozwoju — ontogenezy dziecka — urosły do rangi głównej, zdano sobie bowiem sprawę z tego, ze prawidłowy rozwój młodych generacji stanowi podstawę zdrowia ludzi dorosłych. Nadal jednak współczesna szkoła i rodzice bardzo często stawiają swym wychowankom wymagania przekraczające ich możliwości psychofizyczne, biologiczne. Reforma systemu oświaty dąży do optymalizacji obciążeń ucznia.

Harcerka17 | 2017-06-13
Mikołaj Klubiński | 2017-04-19