Kanny 216 p. n. e.
historia
Valanthe

Opis jednej z największych bitew czasów starożytnych, bitwa pod Kannami, stoczona w 216 r. przed naszą erą podczas II wojny punickiej, zajmuje w historii wojen i sztuki wojennej miejsce wyjątkowe.
Książka z serii Historyczne Bitwy

Zoltar | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Plusy serii "Historyczne bitwy" ujawniały się w latach PRL-u praktycznie tylko wtedy, gdy książki nie opisywały wydarzeń historii najnowszej, zwłaszcza II. wojny światowej.

Nie inaczej jest z niniejszą pozycją, która jako pierwsza w serii "zabiera" czytelnika w okres starożytności. Major Janusz Sikorski, późniejszy profesor nauk wojskowych, umiejętnie zbliża laikowi okres dwóch pierwszych wojen punickich. Po krótkim, ale treściwym wstępie, opisującym pierwsze starcie Rzymu i Kartaginy, uwaga autora skupia się na przygotowaniach i przebiegu drugiej wojny punickiej.

Uważam, że J. Sikorski słusznie uznał, że przedstawienie całego konfliktu, a nie tylko jego kulminacji w postaci bitwy pod Kannami, jest koniecznie potrzebne. I tak czytelnik jest w stanie prześledzić 18 lat walk Hannibala i jego rodu z przebiegłym i bezwzględnym Rzymem okresu republikańskiego, który właśnie opanował całą Italię i dostał jeszcze większego apetytu na nowe ziemie i nowych poddanych.

A te 18 lat historii...

A_R_O | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Vincere scis, Hannibal, victoria uti nescis - umiesz zwyciężać Hannibalu, nie umiesz korzystać ze zwycięstwa.

Praca Janusza Sikorskiego, dotyczy tytułowej bitwy pod Kannami 216 r p.n.e., ale również znajdziemy opisy innych bitew z 2 wojny punickiej. W książce znajduję się również historia 1 wojny punickiej. Opisy obu stron konfliktu.

Książka mimo, że jest krótka, zawarte jest w niej wszystko co należy. Czyta się lekko i przyjemnie. Autor nie przynudza, co jest ogromnym plusem.

Polecam wszystkim miłośnikom wojskowości i historii.

Moja ocena 7/10

Adek | 2018-04-13
Przeczytana: 29 marca 2018

"Kanny 216 p.n.e." Janusza Sikorskiego to opis II wojny punickiej, w którym możemy znaleźć ciekawie i przystępnie opisane działania militarne Hannibala Barkasa przeciw Rzymowi. Jak wskazuje sama nazwa książki, najbardziej szczegółowo opisane jest słynne rozgromienie sił rzymskich pod Kannami, ale autor nie zapomniał też między innymi o równie spektakularnej bitwie nad jeziorem Trazymeńskim. Dużym plusem pracy jest opis sił zbrojnych Rzymu i Kartaginy.
W zasadzie moim zdaniem jedynym aspektem, do którego można się przyczepić są mapy dotyczące bitew, które mogłyby być dokładniejsze.

Praca jak najbardziej godna polecenia dla osób interesujących się historią starożytności oraz wojskowością.

MarcusProbus | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Dzieńdoberek, dziś parę nieskładnych zdań na temat książki "Kanny 216 p.n.e.".
Praca J. Sikorskiego, nie jest zwykłym opisy bitwy, a bardziej opisem działań Militarnych II Wojny punickiej od strony Kartagińczyka Hannibala. Pozycja ta wydana prze Bellone, jest również porównaniem powracającej "myśli taktyki Hannibala" na polach walki w nowożytności tak odmiennych od starożytnych realiów. czyta się ją wyjątkowo lekko z rozmachem, przeszkadza Tylko skłonność człowieka do spania.

tuten | 2015-05-05

Bardzo przystępnie napisana książka historyczna. Polecam.

salvis | 2018-02-23
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane