Świat jako labirynt. Maniera i mania w sztuce europejskiej w latach 1520-1650 i współcześnie

Tłumaczenie: Marek Szalsza
Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Die Welt als Labyrinth - Manier und Manie in dereuropäischen Kunst
838940527X
sztuka, manieryzm, esej
sztuka
Snoopy

Kiedy książka ukazała się po raz pierwszy w roku 1957, budziła sporo zastrzeżeń. Bulwersowało przede wszystkim nowe rozumienie pojęcia „manieryzm”. Hocke opisuje na konkretnych przykładach cechy charakterystyczne dla manieryzmu w sztuce, literaturze i życiu społecznym, między innymi: indywidualizm, skrajny subiektywizm, nieograniczoną fantazję, skłonność do deformacji, monstrualności, grozy. Tytuł książki jest metaforą, która przedstawia sposób ujmowania rzeczywistości przez manieryzm i manierystów.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl