8 (25 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Astrids bilder
978-83-10-11220-0
astrid lindgren
violino

Prawdziwa saga o Astrid Lindgren jest równie fantastyczna jak historie, które sama napisała. Dziewczyna ze wsi zostawia wesołą zagrodę dzieciństwa, zachodzi w ciążę z człowiekiem, o którym nie chce nawet słyszeć, opuszcza rodzinny dom, jest zmuszona oddać syna do rodziny zastępczej. W wielkim mieście głoduje, walczy o to, by odzyskać dziecko, wychodzi za mąż, snuje opowieści dla chorej córki, zaczyna pisać i staje się najbardziej poczytną autorką w kraju, a jej utwory są najchętniej filmowanymi. Odbiera hołdy i jest kochana przez cały świat, obsypywana pieniędzmi i nagrodami, obala rząd, ma wpływ na stanowienie praw i jest najpopularniejszą postacią w Szwecji. W duszy i sercu pozostała chłopską dziewczyną ze Smalandii.

To jest opowieść o jej życiu — w obrazach.

Ferula | 2014-11-08

Starsza pani ciesząca się jak dziecko z pudrowo-różowym walkmanem w rękach. Zamyślona i zapatrzona, zawsze uśmiechnięta, chlapiąca nogi w wodzie, w objęciach z najsławniejszym rudzielcem na świecie. Szczęśliwa i pogodna mimo trudów życia. Najstarsze dziecko świata.

"Nie jest zapisane w Prawie Mojżeszowym, że stare baby nie mogą włazić na drzewa."

Przepięknie wydany album, pełen zdjęć, zapisków, dokumentów, prowadzi nas przez życie jednej z najwspanialszych autorek nie tylko dla dzieci. Pisała tak, jak sama żyła, będąc zawsze wierna zasadzie, że największym prawem dziecka jest bycie właśnie dzieckiem.

Solveig | 2015-10-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2015

Książki pisarki nie tylko pobudzają do śmiechu, ale dotykają także wielu ważnych tematów, uczą wrażliwości, empatii i tolerancji. Niektóre mogą być nawet smutne, jak Bracia Lwie Serce, ale dzięki temu są jeszcze bardziej prawdziwe. Astrid rozpoczęła snucie swoich opowieści w momencie, kiedy zachorowała jej córeczka Karin, ale dopiero, kiedy sama złamała nogę i musiała spędzić w łóżku kilka długich tygodni, postanowiła spisać przygody zwariowanej Pippi. Pierwsze wydawnictwo odrzuciło rękopis, uważając książkę za zbyt bezczelną i propagującą złe maniery. Na szczęście, po lekkiej redakcji i kolejnej próbie, opowieść została wydana, a Astrid tak spodobało się pisanie, że na jej kolejne książki ówczesne dzieci nie musiały zbyt długo czekać. Zaczęto ją tłumaczyć na wiele języków (w sumie 73), dostawała kolejne nagrody, zaproponowano jej także pisanie scenariuszy do filmów na podstawie jej opowieści, a z czasem pisała także do nich teksty piosenek. Na wniosek polskich dzieci otrzymała...

lulusiowa | 2016-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2016

Zachwyciła mnie ta książka. Wiele informacji na temat Astrid Lindgren, jej życia, twórczości i mnogość fotografii.

Kass | 2011-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2011