Filozofia prawa XIX i XX wieku

83-233-1152-8
prawo, filozofia
filozofia i etyka
Valanthe

Książka charakteryzuje najważniejsze europejskie i angloamerykańskie kierunki i szkoły tej dyscypliny. Można w niej znaleźć wszystkie najważniejsze koncepcje powstałe w dwóch „paradygmatycznych” systemach prawa: stanowionego i precedensowego. We wstępnym rozdziale „U źródeł współczesnej filozofii prawa” podjęte są także rozważania nad korzeniami i rodowodem filozofii prawa (wykraczające poza ramy czasowe przyjęte w tytule). Pracę kończy wykaz literatury i indeks osobowy. Książka jest rekomendowana przede wszystkim studentom i pracownikom nauk prawniczych, ale powinna zainteresować również adeptów innych dyscyplin humanistycznych (zwłaszcza filozofii, politologii i socjologii).

ChicaDeAyer | 2016-06-23
Przeczytana: czerwiec 2016

Bardzo przydała mi się ta książeczka, ale korzystałam z niej posiłkowo – dla zebrania i powtórzenia materiału, także dla ewentualnego doprecyzowania niejasnych kwestii. Jednakże ta publikacja budzi skojarzenia z kompendium niż „pełnowartościowym” podręcznikiem – niektóre kwestie były traktowane skrótowo, wręcz sygnalizacyjnie. O niektórych interesujących mnie wątkach wręcz nie uczyniono wzmianki, dlatego musiałam szukać pomocy u innych źródeł. Jednak, jak już wspomniałam, jest idealna do utrwalenia materiału i łopatologicznego wyjaśnienia podstaw filozofii prawa dla opornych.

Shariana | 2016-01-30
Na półkach: 2016, Przeczytane