Sceny z życia Maksyma Greka

Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Skines apo to wio tu Maksimu tu Greku
Marek

Powieść "Sceny z życia Maksyma Greka" obrazuje losy wybitnego greckiego myśliciela, pisarza i tłumacza, mnicha z Góry Athos, Maksyma zwanego Grekiem. Przybył on na Ruś w roku 1505 na zaproszenie wielkiego księcia Wasyla, ojca Iwana Groźnego, by przełożyć na liturgiczny język słowiański greckie księgi cerkiewne i poprawić istniejące już przekłady. Spędził tam trzydzieści lat, odegrał wybitną...

Przybył on na Ruś w roku 1505 na zaproszenie wielkiego księcia Wasyla, ojca Iwana Groźnego, by przełożyć na liturgiczny język słowiański greckie księgi cerkiewne i poprawić istniejące już przekłady. Spędził tam trzydzieści lat, odegrał wybitną rolę w kulturze ruskiej.

Maksym Grek był człowiekiem nowoczesnym, o poglądach iście renesansowych, które w kręgach dworskich i kościelnych zacofanej Rusi traktowano z obawą. Został oskarżony o herezję i knowanie z sułtanem tureckim przeciwko księciu Wasylowi, wiele lat przesiedział w lochu, znosząc okrutne tortury fizyczne i moralne.

Powieść Aleksandropulosa jest rekonstrukcją losów Maksyma, a zarazem apoteozą postawy tego wielkiego humanisty. Książka tchnie niepowtarzalnym oryginalnym klimatem mrocznego ruskiego średniowiecza.

źródło opisu: PIW, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

DominikDolnoślązak | 2016-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Przystępnie napisana hagiografia mnicha ze Świętej Góry Athos, z rewelacyjnym zabiegiem pisarskim - Sądem Historii. Polecam. Książka dla oczytanych.

Dama | 2016-10-22
dymek | 2016-09-16