Pasażerowie z dyliżansu

Tłumaczenie: Eligia Bąkowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Les voyageurs de l'impériale
Marek

Powieść "Pasażerowie z dyliżansu" jest trzecią powieścią cyklu "Świat rzeczywisty", poświęconego przemianom dokonującym się w społeczeństwie francuskim XX w. (pozostałe pozycje: "Dzwony Bazylei", "Piękne dzielnice", oraz "Aurelian")

wakahisa | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Prawdę mówiąc ocena: 5/6, bo mam strasznie mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony ma dobre momenty (o czym za chwilę), a z drugiej bywają takie fragmenty, gdzie jakoś tak mnie nudzą, że nawet nie wiem kiedy myślami zaczynam być gdzie indziej. Polityka, nazwiska, które nic nie mówią (jest tu ich dużo, z niektórymi ciężko się później połapać), cień nadchodzącej wojny -- jest to dla mnie tak ciężko i nieciekawie opisane, że nie mimo, że fragmenty mi ulatują, nie mam ochoty do nich wracać, żeby je zrozumieć. Co do dobrych momentów: chyba każdemu przykro czytać o postaciach, które zmarnowały sobie życie, bo właśnie o tym, wydaje mi się, jest ta książka. Zmarnowane życie, stracone szanse, które uświadamiamy sobie dopiero w starości -- to jest właśnie coś, co każdy z nas się obawia. Jest to tutaj zręcznie przedstawione w niekiedy poruszających opisach. Nie podoba mi się jedno, nie chcę mi się wierzyć, że w tej książce panuje tyle 'niemiłości', która jest spotykana na każdym...

Marcin Mazur | 2017-04-02
Przeczytana: 08 kwietnia 2017