Manicheizm średniowieczny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
The Medieval Manichee
978-83-250-0073-8
Bizancjum, Manicheizm, Ormuz, Aryman
historia
Valanthe

Autor, wybitny mediewista i bizantysta, śledzi dzieje tradycji dualistycznej w chrześcijaństwie od jej gnostycki początków aż do ostatniego rozkwitu w późnym średniowieczu. Książka przybliża manicheizm jako źródło późniejszych poglądów oraz wywodzące się z niego największe ruchy heretyckie: paulicjan, bogomiłów, patarenów i katarów.

| 2014-12-14
Przeczytana: grudzień 2014

Nie jest to najnowsza pozycja dotycząca chrześcijańskich herezji, herezji zrodzonych z dualizmu gnostyckiego oraz zażenowania zbytkownym życiem kleru. Opublikowana po raz pierwszy w 1947 należy już do klasyki.

Jej zawartość stanowi omówienie gnostyckiego podłoża myśli heretyków, herezji Paulicjan, Bogomiłów i Paternów, aż po dualistyczną religię Katarów. Opisy są esencjonalne i skupiają się z jednej strony wokół prześledzenia w czasie wzajemnego oddziaływania na siebie różnych prądów myślowych obecnych we wczesnym chrześcijaństwie, z drugiej na ukazaniu polityczno-historycznego tła i konsekwencji rozkwitu i upadku poszczególnych kościołów ścierających się o wpływy z ortodoksją.

Dzięki znakomitemu językowi Runcimana i jego talentowi do czytelnego porządkowania swojego wywodu ta pozycja może wciąż się podobać i stanowić wprowadzanie do zrozumienia świata średniowiecznych zmagań o ludzką duszę.

.:exile:.

Elevander | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

W swojej monografii „Manicheizm średniowieczny” podjął się Steven Runciman ukazania dziejów ruchów dualistycznych w Europie wieków średnich. Wyszedłszy od antycznych, gnostycznych korzeni przebywa z herezjami swoistą drogę ze wschodu na zachód (taki bowiem kierunek rozprzestrzeniania się przyjmowały zawsze ruchy dualistyczne): od ormiańskich paulicjan, przez bułgarskich bogomiłów, bośniackich patarenów aż po najbardziej znanych południowofrancuskich katarów. Na ile to możliwe, omawia ich historię oraz teologię. Wszystkie wspomniane wyżej ruchy uważa Autor za przejaw jednej, trwającej przez wieki koncepcji, która – choć wywodząca się z prostej refleksji nad problemem zła w świecie – rozwijała się silniej w określonych warunkach. Upatruje ich Runciman w poczuciu specyfiki narodowościowej wyróżniającej Akwitańczyków, Bułgarów, czy Bośniaków od ich sąsiadów. Dostrzega też duże znaczenie kontaktów Europy z bizantyńskim wschodem. Analiza omawianych przykładów średniowiecznego manicheizmu...

elcarmello | 2011-01-10
Przeczytana: listopad 2010

Z racji tematyki swojej pracy magisterskiej przeczytałem od deski do deski. Jak zawsze, Runciman mimo podawania niezliczonej ilości faktów historycznych potrafi je przekazać w sposób tak lekki, że nie wiadomo kiedy same wchodzą do głowy i już tam zostają.
Bardzo dokładny opis dziejów herezji katarskiej, poparty licznymi cytatami ze źródeł to perełka, z której będą korzystać całe pokolenia przyszłych historyków - i nie tylko. :)

Tadeusz Pawłowski | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

"Manicheizm średniowieczny" to pierwsza z książek Stevena Runcimana, która mnie rozczarowała. Może nie do końca zawiodła, ale jednak nie jest tym, do czego Runciman przyzwyczaił swoich czytelników. Trochę za dużo w niej "wszystkiego", a za mało historii, przez co zamienia się w erudycyjny popis wybitnego historyka, który nie musi niczego udowadniać. Ale najlepiej po kolei o jej wadach i zaletach.

Przede wszystkim nie do końca wiadomo o czym jest ta książka: na dobrą sprawę ani o herezji średniowiecznej, ani o manicheizmie, ani o historii religijnej. Piszę tak dlatego, że wszystko to w niej jest, ale z konieczności pobieżne. Tak wielkich tematów nie da się zamknąć w książeczce średniej objętości. Można się wprawdzie dopatrzeć wątku przewodniego (o tym za chwilę), ale ciągle jest on rozmywany dygresjami i wahaniami co do tego, który kierunek wybrać. Jak na książkę prezentującą kwestie religijne, za mało tu odniesienia do tych spraw, jak na analizę filozoficzną - zbyt wiele...

AshEater | 2015-07-07

Jako osoba, która interesuje się religiami dualistycznymi, do których należy gnostycyzm musiałam przeczytać to dzieło. Mamy tu do czynienia z obszernym opisem wielu wierzeń gnostyckich, których wyznawcy żyli w czasie średniowiecza. Ciekawe opisy, ale też zrozumiały język tej książki na pewno spodoba się wielu osobom. Polecam każdej osobie zainteresowanej gnostycyzmem, a także innymi wierzeniami heretyckimi oraz średniowieczem.

| 2016-05-27
Vitti | 2016-04-25