Pan Damazy: Komedja konkursowa w 4 aktach

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Patrykola

Komedia Józefa Blizińskiego nagrodzona w konkursie utworów dram. w 1877 w Krakowie, wystawiona 1877 we Lwowie. Akcja rozgrywa się w dworku szlach. wokół rodzinnej sprawy o spadek. Celem intryg jest Damazy, prawowity spadkobierca majątku po bracie ; on też swoją nieskazitelną uczciwością i dobrocią niweczy nikczemne zamiary szwagierki Żegociny i jej siostrzeńca Seweryna, wspieranych przez...

Akcja rozgrywa się w dworku szlach. wokół rodzinnej sprawy o spadek. Celem intryg jest Damazy, prawowity spadkobierca majątku po bracie ; on też swoją nieskazitelną uczciwością i dobrocią niweczy nikczemne zamiary szwagierki Żegociny i jej siostrzeńca Seweryna, wspieranych przez rejenta Bajdalskiego. Sympatię skupił Bliziński na Damazym - przedstawicielu cnót staroszlacheckich, ukazując z humorem także jego wady (brak wiedzy) i słabostki. Dramatyczny wątek romansu Seweryna z Mańką, tolerowanego przez Żegocinę, wyprzedza Moralność Pani Dulskiej i jest zapowiedzią naturalizmu. Bliziński broni kobiecej i ludzkiej godności skrzywdzonej dziewczyny, czyniąc jednocześnie kandydatem do jej ręki Genia, syna Rejenta, literata-pozytywistę. Inną, typową dla Blizińskiego parę młodych tworzą córka Damazego i Antoni, brat Seweryna, wykształcony rolnik, kontynuator rodzimych tradycji (ojciec powstaniec). Sztuka, mimo złagodzenia konfliktów społecznych, dzięki walorom artystycznych (żywy obraz obyczajowości środowiska i charakterów, obfite didaskalia - wskazówki reżyserskie), należy do wybitniejszych osiągnięć dramatu pozytywistycznych, jest trwałą pozycją repertuarową teatrów.

źródło opisu: edukateria.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lenkaite | 2013-02-07
Przeczytana: luty 2009

Dla mnie polski szlachcic to nie tyle Pasek, co właśnie Pan Damazy:))) (pewnie dlatego mam takiego fioła jesli chodzi o te kulturę:>) napisany u schyłku polski szlacheckiej kumuluje jak w soczewce wszystkie najpiękniejsze cechy oświeconego sarmaty:))

agata | 2016-11-12
Na półkach: Uniwerek, Przeczytane