Oko kota

Eye of cat
83-85535-07-1
amerykańska sf
Apokalipsa182

Oko kota” podobnie jak „Stwory światła i ciemności” oraz „Pan Światła ukazują wielką fascynację autora mitami oraz religią. Opisany w niej świat jest pełen odwołań do folkloru, wierzeń Indian z plemienia Navajo.

Marcin | 2010-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2010

Troszkę przynudnawe, łatwo się pogubić w gąszczu retrospekcji i mitologii. Na pewno bardzo fajnym dodatkiem była owa mitologia amerykańska, rytuały Navajo, itd. Mimo że książka jest gatunku sci-fi elementów futurystycznych w niej tyle co Kot napłakał. Przez znaczącą część książki obserwujemy grę w Kota i myszkę, gdzie łowcą jest morficzne stworzenie z innego świata (tytułowy Kot) a ofiarą ostatni Indian z plemienia Navajo, a miejscem akcji czerwone kaniony. Czy aby na pewno ucieczka Pieśniarza jest przed stworem? Czy może przed lękami zaakceptowania nowego świata, przed wytworami własnej wyobraźni, przed mitycznym Chindu (duchem)? 3 gwiazdki za to, że poznałem wierzenia Navajo, mitologię amerykańską i zapamiętałem kilka ciekawych wierszy.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 07 września 2007