Jestem po to, by kochać mnie

Wydawnictwo: Czytelnik
Ich bin, Gott sei Dank, Berlinerin
83-07-02347-5
Marlena, Dietrich, biografia
alex2586

Książki tej nie poświęcam nikomu w szczególności. Nie istnieje dla mnie żaden Piotr, Paweł ani Hans. Napisałam ją dla tych, którzy mnie chętnie oglądali na ekranie i na scenie, dla tych, którzy umożliwili mi pracę, zarobek i samodzielne płacenie podatków oraz korzystanie z tych przelotnych znajomości, jakie przynosi życie. Może przeczytają tę książkę. Może uśmiechną się wraz ze mną. Marlena...

Może przeczytają tę książkę.
Może uśmiechną się wraz ze mną.

Marlena Dietrich

Nazwisko - twarz - mit: Marlena. Tę gwiazdę światowego kina zawsze otaczała mgiełka tajemniczości. Żyła, jak chciała, kochała, kogo chciała. W nowej dla siebie roli - jako autorka wspomnień - z ujmującą szczerością odsłania swą prawdziwą naturę, stara się obalić narosłe wokół jej osoby legendy, rozproszyć aurę sensacji. Wspomina dzieciństwo, młodość, początki kariery artystycznej. Wiele miejsca poświęca kobietom i mężczyznom, którzy odegrali w jej życiu znaczącą rolę - a były to wybitne osobistości nie tylko ze świata filmu.
( z okładki książki)

Dociekliwy_Kotek | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

Myślę, że kluczem do zrozumienia tej biografii jest jedno, jedyne zdanie autorki: "Fakty nie mają znaczenia". Tym można tłumaczyć, że Dietrich ani razu nie wspomina o siostrze, ojcu poświęca jedną wzmiankę, ojczymowi natomiast ani jednej, niemal pomija osobę swojego męża, milczy też na temat jego wieloletniej kochanki oraz swoich długich pozamałżeńskich związków. Trudno dociec, czy to dyskrecja, czy wrodzona niechęć do pisania o swoim życiu prywatnym, czy nakaz czasów, dość, że w pewnym momencie można odnieść wrażenie, że Marlene Dietrich nie pisze o sobie, ale o legendzie, którą się stała, a pisze głównie po to, aby ją podtrzymać i wykreować siebie taką, jaką chciała być zapamiętaną - nie zmysłową, uwodzicielską femme fatale, ale osobą na wskroś obowiązkową, oddaną pracy i gotową do poświęceń w imię tych, których kochała.
Tymczasem wyłaniający się z krat tej książki obraz przedstawia kobietę niezdolną do bardziej wnikliwego spojrzenia na osoby, które miały na nią wpływ, natomiast...

Książkę tę dostałam od cioci po tym, jak uporządkowała swoją bibliotekę. Niewiele wiedziałam o Marlenie Dietrich, widziałam tylko jeden jej film, więc zaczęłam czytać z zainteresowaniem.
Nie przypuszczałam, że aktorka była osobą tak bardzo nieszczęśliwą w życiu osobistym. Oczywiście to ona sama opowiada o sobie, więc zdradza tylko to, co chce, jednak podczas lektury wiele razy jej współczułam, zwłaszcza w ostatnim etapie jej życia, kiedy była szczególnie rozgoryczona.
Może czasem artystka jest zbyt zadufana w sobie, jednak trudno przecenić jej rolę w dawnym kinie.

To postać barwna, zaangażowana w historię. Podziwiam ją za to, że umiała dokonać trudnego wyboru podczas wojny, gdy opowiedziała się przeciwko hitleryzmowi.
Dziś filmy z Marleną Dietrich oglądają już chyba tylko koneserzy dawnego kina, ale warto pamiętać o tej ciekawej postaci.

LouiseDunaway | 2016-05-29

Książka pełna chaosu i sprzeczności, przedstawiająca Marlenę jako kobietę samotną, powściągliwą, a jednak dobroduszną i zawsze gotową do pomocy. Racjonalistka skłonna do sentymentalizmu. W tej autobiografii starała się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, co chwilami zdawało się wymuszone i męczyło, ale do wytrwałych świat należy, fanom uda się przebrnąć przez tę książkę. Kilka miłych wzmianek o Polsce, o Cybulskim, wielkich pisarzach i filozofach. Najbardziej szczere były fragmenty dotyczące dzieciństwa i czasów wojny. Daję 9 z czystej sympatii.

Izzy17b | 2014-08-03

Tak, jak bardzo lubię filmy z Marleną Dietrich tak też bardzo ciężko było mi przebrnąć przez jej autobiografię.

Można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z jej życia, ale od razu zaznaczam, że raczej nic skandalicznego. Jednak czegoś tak chaotycznego jeszcze w życiu nie czytałam. Gratuluję tym, którym udało się połapać w chronologii wydarzeń opisanych w tej książce.

mariola | 2016-09-30
Iwona | 2016-06-07