Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala

Wydawnictwo: Kropka
Lugal

„Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala”, autorstwa Rafała Szamburskiego, w stylistyce nawiązuje do prozy hrabalowskiej i jest jednocześnie hołdem złożonym wielkiemu, czeskiemu pisarzowi. Wypracowanie opowiada historię człowieka, który 35 lat spędził w punkcie skupu butelek, stoczył się w alkoholizm, podźwignął się z niego by osiągnąć życiowy sukces, stając się majętnym człowiekiem,...

Wypracowanie opowiada historię człowieka, który 35 lat spędził w punkcie skupu butelek, stoczył się w alkoholizm, podźwignął się z niego by osiągnąć życiowy sukces, stając się majętnym człowiekiem, jednocześnie właścicielem zakładu przetwarzającego surowce wtórne. Sukces życiowy bohater zawdzięcza swojej wielkiej wartości - miłości do pracy oraz szacunkowi dla miejsca ustanowionego dla niego przez los. Tym miejscem był oczywiście punkt skupu butelek.

Wypracowanie napisane zostało w pierwszej osobie. Dla bohatera odbiorcą, jednocześnie słuchaczem dziejów jego życia, jest tajemnicza pani doktor, przed którą snuje koleje swojego niełatwego acz naszpikowanego humorem życia, a z którą niebawem ma połączyć go więź małżeńska.

Utwór cechuje szeroka skala emocji od irytacji po wzruszenie. Napisany jest w sposób ciepły, z pochyleniem się nad człowiekiem, bez oskarżania go czy dokonywania wobec niego ocen.

Kuba Te | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

kiepska. próba naśladowania stylu Hrabala, jakże nieudana i nudna. tytuł jest wybitnie adekwatny do treści, czyta się to jak wypracowanie pięcioklasisty, raz po raz z niedowierzaniem zatrzymując się nad brawurowymi kwiatkami stylistycznymi, które gdyby zdarzały się okazjonalnie byłyby do wybaczenia, jednak autor z hojnością Bolesława III Rozrzutnego sypie nimi w takich ilościach, że po kilku stronach zaczyna boleć głowa.
Jeśli zamysłem autora było sprawienie by język sprawiał wrażenie potocznego, to realizacja pokazała jak słabym warsztatem autor operuje. a szkoda, bo można było by wycisnąć z tej historii coś więcej, niż wiejący sztucznością jak kartonowe dekoracje monolog głównego bohatera.
jedynym plusem książki jest forma w której została wydana, zapakowana w kopertę z szarego papieru. nie ukrywam, że właśnie "opakowanie" zachęciło mnie do kupna tejże książki, jednak po przeczytaniu zawartości jak echo odbija się w mojej głowie stare polskie powiedzenie żeby nie oceniać książek...

Marysia | 2013-04-11
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

To jest rzecz absolutnie wspaniała!!!

dantes26 | 2013-07-23
fanR10 | 2013-06-03