Casanova
8306019555
historia

Książka napisana na podstawie pamiętników Casanovy. Jej przewaga nad edycją samych pamiętników polega na wspaniałych opisach okresu historycznego, wydarzeń i życia elit wśród których obracał się bohater. Autor wplata informacje historyczne w życie Casanovy.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

mosadi | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Przypadkowo dostrzeżona w bibliotece, pomimo, że nie przepadam za biografiami, ani też za wiekiem osiemnastym, przeczytana niemal jednym tchem jako pierwsza ma szanse to zmienić.

Oparta na głównie na "Pamiętnikach" Casanovy oraz zachowanej jego korespondencji, ale też na pokaźnym zestawie późniejszych jego biografów, mniej lub bardziej Casanovie przychylnych, książka Gervaso to bardzo ciekawa podróż dwa wieki wstecz, mówiąca wiele nie tylko o samym 'kochanku nad kochankami' ale i o tamtym, minionym już bezpowrotnie, świecie i ludzkim na nim życiu.

Książka nie jest na szczęście za długa (ostatnio zwracam na to uwagę z braku czasu), powiedziałbym, że w sam raz dla zainteresowanych. Autor na pewno nie pisał skrótami, umiejętnie zatrzymując się aby posłużyć się cytatami, czy dla polemiki, badania jakiegoś problemu, co sprawia, że poznawanie historii życia Giacomo Casanovy wciąga i bawi, a także uczy i wzrusza.

Ja jestem pod wrażeniem. I polecam.

Agafija | 2013-11-05

Mam słabość do wszelkich biografii, być może dlatego, że zawsze nasze własne życie wydaje się szare i chce się zaczerpnąć inspiracji od kogoś od nas znaczniejszego. Postać Casanovy zaciekawiła mnie po filmie niezbyt wysokich lotów z 2005 roku i jak się okazało ta bajeczka nie oddaje ani trochę osoby tego libertyna. Jego legendarna część życia przez którą jego nazwisko stało się synonimem uwodziciela zajmowała tylko jego 1/3. Casanova jako syn aktorów sam grał całe życie, był obieżyświatem i jak głosi jedna z legend agentem jezuitów i masonerii. Nie zdziwiłabym się, że jeśli nim był to tylko po to, aby naciągnąć ich na trochę grosza. Był plebejuszem a zaszedł dzięki wykształceniu i swojej charyzmie tam gdzie chciał.
Książka godna polecania dlatego iż jest oparta na Pamiętnikach Casanovy i opatrzona jest rysem historycznym i kulturowym tamtych czasów. Ten człowiek był kimś więcej niż tylko znanym kobieciarzem i warto poznać nieznaną część jego życia, zwłaszcza iż jedna z jego...

Sherlock Holmes | 2010-10-29
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2002

Wspaniały i barwny opis życia jednego z największych kochanków wszechczasów. Książka ta ma zdecydowaną przewagę nad wydanymi pamiętnikami Casanovy z uwagi na idealnie wplecione w życie bohatera informacje nt. miast, osób i historii ówczesnego okresu. Polecam osobom, które chcą przenieść się w minione czasy i przeżyć fascynującą przygodę.

Katerina | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Posiadam
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Czytając miałam wrażenie, że ta książka jest tylko i wyłącznie komentarzem do "Pamiętników" Casanovy. Wszelkie przygody tego bohatera zostały przedstawione ogólnikowo, ponieważ szczegóły zawarł w swojej biografii sam Giacomo... Tutaj tylko wydarzenia zostały wpisane w jakieś realia historyczne oraz zostały poprawione daty. Trochę przez to czuję niedosyt. Natomiast na pewno pozycja ta zachęciła mnie do bezpośredniego sięgnięcia do samych "Pamiętników", co też mam nadzieję kiedyś uczynię :).

Żyła jak filozof, umarł jak chrześcijanin - z książki chyba wszystko o życiu legendarnego pożeracza serc niewieścich

Wojciech Detko | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Ostatni rzut oka przed oddaniem jej do biblioteki ugruntował moje zdanie, że jest to świetnie napisana biografia, która była wielką pomocą podczas pisania mojej pracy.

Magdalena | 2012-09-12

Niestety przeczytana do połowy...

Dotka76 | 2011-01-01
Na półkach: Biografie, Przeczytane