Fascynacja złem. Eseje z teorii wartości

Seria: Logos
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia i etyka
Specynka

Książka profesor Marii Gołaszewskiej to studium poświęcone fascynacji złem w kulturze, dokonane w oparciu o analizę dorobku literatury i sztuki, m.in. literatury i filozofii de Sade'a, dzieł Celine'a, malarstwa Boscha. Autorka, będąca uznanym autorytetem w dziedzinie filozofii, zwłaszcza etyki, a także innych nauk humanistycznych, próbuje przybliżyć - i zrozumieć, a przez to wyjaśnić czytelnikowi - fenomen upodobania zła w kulturze; tego, co mroczne, występne i powszechnie budzące negatywne uczucia, a przecież często podejmowane jest przez twórców. Zło uzasadnione filozoficznie, zło jako pretekst do ukazania dobra, zło będące przedmiotem zainteresowań naturalizmu, a nawet - zło terrorystów. Przed właściwą tematyką pozycji, Gołaszewska wprowadza czytelnika w świat pojęć aksjologicznych. Nieduża, ale bogata w treści książka napisana jest przystępnym językiem, toteż może być ciekawą lekturą dla każdego zainteresowanego tematem.

Mirosław Zalewski | 2012-11-18
Przeczytana: luty 2012

Wymiękłem po jakichś 50 stronach. Autorka dzieli się swoimi impresjami i refleksjami, przedstawiając je jak gdyby były prawdą objawioną. Ani jednej strony nie poświęciła refleksji, czym zło tak naprawdę jest, milcząco przyjmując masę bardzo problematycznych założeń.

Jeżeli kogoś interesują opinie niewątpliwie wykształconej autorki, to być może mu się spodoba. Jeżeli ktoś poszukuje Prawdy, patetycznie pisanej z wielkiej litery, to nie ma tutaj czego szukać.

bies | 2016-10-15
pierogow | 2016-06-08