Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn

Cykl: Felix Net i Nika (tom 8)
Wydawnictwo: Powergraph
przygoda
Querida

Co się stanie, jeżeli roboty uznają, że należą im się takie same prawa jak ludziom? Jak Felix, Net i Nika poradzą sobie z buntem maszyn? Jak zwykle w serii „Felix, Net i Nika” czekają na Was: megadawka humoru, absolutnie szalone przygody i… nowe pomysły dyrektora gimnazjum – magistra inżyniera Juliusza Stokrotki. Przeczytajcie, a dowiecie się, kto odwiedzi Nikę, jaką tajemnicę próbuje odkryć Net i z kim umawia się Felix. Będzie się działo!

źródło opisu: Wydawnictwo Powergraph, 2011

źródło okładki: www.powergraph.pl

Wkp | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

FILOZOFIA KONPOPOZA

To, że kolejny tom cyklu Felix, Net i Nika powstanie, wątpliwości nie miał nikt. Tak się jednak złożyło, że na „Bunt maszyn” przyszło czytelnikom czekać dłużej niż dotychczas, bowiem prawie półtora roku. Na szczęście szybko okazało się, że było na co.

Konpopoz jest robotem sprzątającym, niezwykle dla ludzi niemiłym. Całe „życie” wierzył, że jego imię pochodzi od greckiego wojownika, niestety dawno temu Felix, Net i Nika uświadomili mu, że w rzeczywistości jest to skrót od Konserwatora powierzchni poziomych. Teraz jednak to właśnie Konpopoz staje się bohaterem iście filozoficznej afery! Buntuje się bowiem przeciw wgranym protokołom i zaczyna podejmować własne, niezgodne z oprogramowaniem decyzje. A ponieważ to nie pierwsza taka „dysfunkcja” w jego wykonaniu, grozi mu zniszczenie. Jedyna nadzieja w Felixie, Necie i Nice, którzy mają już wprawę w uczeniu sztucznych inteligencji…

Dłuższy czas oczekiwania i fakt, że to już ósmy tom serii mogły stanowić podstawę do...

Zaraz po "Pałac snów" moja najmniej lubiana część.

Justilla | 2011-03-22
Przeczytana: 18 marca 2011

Niewiele książek dla młodzieży jest na polskim rynku, a przynajmniej takich jak "Felix..." - s-f z ogromną dawką humoru, mnóstwem przygód i dobrej zabawy. "Bunt Maszyn" to już ósma z kolei część serii, a w kolejce stoi już część dziewiąta, zapowiedziana na listopad.

Na okładce książki widnieje, za trójką bohaterów, robot Konpopoz. I to właśnie od niego rozpocznie się bunt maszyn, które to uznają, że należą im się takie prawa jak ludziom, że chcą mieć wolne zdanie, a nie mieć zaprogramowane całe życie. Felix, Net i Nika jak zawsze znajdą się w centrum wydarzeń, przy okazji mając własne kłopoty. Nikę odwiedzi pewna pani... I zatrzyma się na dłużej. Net ma w domu rodziców obrażonych na babcię z Australii. Natomiast Felix wpada w pułapkę uczucia, zwanego miłością, a przynajmniej zauroczeniem.

Książka tradycyjnie ma tyle wątków, że samo wypisanie wszystkich zajęło by mi całą recenzję i jeszcze kilka następnych (co nie takie trudne u mnie). Styl pana Kosika się trochę zmienił, a może...

eR_ | 2016-06-29
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Rafał Kosik, to pisarz, który pisząc dla dorosłych, takie powieści, zaliczane do sf, jak"Mars", "Kameleon", mój ulubiony"Vertical", czy zbiory opowiadań, takie jak np."Obywatel, który się zawiesił", postanowił, również dla młodszego czytelnika coś przygotować.Czego rezultatem jest seria dla młodszych czytaczy"Amelia i Kuba", a dla starszych czytelników"Felix Net i Nika".Seria ta, w skrócie określana jako"FNiN", liczy już 14 tomów i nie zanosi się na to, aby to był koniec.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph, otrzymałem do przeczytania, ale również do zrecenzowania ósmy tom tego cyklu.

Jak się dowiedziałem, na tą część cyklu przyszło czekać czytelnikom niemalże 2 lata.

Tym razem pewien robot sprzątający postanawia mieć własne zdanie i decyduje się na wykonywanie czynności, których na pewno nie ma zaprogramowanych.Nasi przyjaciele będą mieli mnóstwo roboty z tym robotem, aby wszystko skończyło się dobrze.Dodatkowo Nika traci stypendium i będzie zmuszona podjąć pracę, co...

Alaska | 2012-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2012

W ósmym tomie serii, trójka przyjaciół będzie musiała się zmierzyć z nowymi problemami. Dyrektor szkoły, do której uczęszcza Felix, Net i Nika, stara się za wszelką cenę pokazać, że jego szkoła jest najlepsza. Wymyśla sąd, który będzie karał uczniów za drobne wykroczenia np. dodatkowymi zajęciami czy pracą domową. Na jej czele stoi Eryka, która przysporzy naszej trójce wiele problemów. Na nieszczęście, Felix Net i Nika muszą przed nią stanąć za zniszczenie reklamy szkolnego sklepiku. Odbywają karę, a na czas jej wykonywania otrzymuję naganę, przez co Nika nie może otrzymać stypedium, za które opłaca czynsz. Idzie do pracy. Za to w Instytucie Badań Nadzwyczajnych pewien robot, a konkretnie Konpopoz zaczyna sprawiać problemy.

Rafał Kosik to polski pisarz znany głównie z serii "Felix, Net i Nika", która podbiła serca wielu czytelników. Napisał również powieść Mars, Kameleon oraz Vertical. Seria o trójce przyjaciół, dopiero od jakiegoś czasu zaczęła mi się podobać. Pierwsze części,...

Estera | 2015-07-06

Felix, Net i Nika starają się rozwiązać problem spiskującego, chamskiego odkurzacza. Nika ma problemy finansowe i w dodatku przyjeżdża do niej ciotka Amelia... A kiedy przyjaciołom wydaje się, że Instytut Badań Nadzwyczajnych chce, by rozwiązali problem Konpopoza i przyjeżdżają do Instytutu trafiają w sam środek buntu robotów...

Chciałam jak najprędzej przeczytać tę książkę, ponieważ chciałam jak najprędzej zabrać się za "Świat Zero". Jednak to nie przeszkodziło mi w docenieniu tej pozycji. Jest to książka godna polecenie, z ciekawą i nieprzewidywalną akcją.

Aria | 2011-12-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Niezłe, ale mogło być lepsze.

VladcaSnów | 2011-05-19
Przeczytana: 17 maja 2011

W Polsce mało mamy(niestety) pisarzy,którzy pisaliby dobre książki dla młodzieży.Jednakowoż wyjątkiem okazuje się pan Rafał Kosik.

Zastanawiam się skąd bierze on tyle weny,gdyż książki ukazują się co parę miesięcy ;)

"Felix,Net i Nika oraz Bunt Maszyn" to już ósma część przygód "przeciętnych" polskich nastolatków.Jak w każdej części,tak i w tej przyjaciele wpadają w niemałe tarapaty,a wszystko za sprawą pewnego wrednego niebieskiego odkurzacza(fani książki wiedzą,iż jest to Konpopoz),który zresztą został ukazany na okładce.Dodatkowo na głowę Niki spadają kłopoty finansowe,a ponadto odwiedza ją ciotka,która nie zdaje sobie sprawy iż ojciec Niki-Paweł-nie żyje od paru lat.

Oczywiście jak w każdej części tak i w tej nie brakuje dobrego humoru.W humorze ukazanym w książce bardzo podoba mi się to,że jest on ironiczny,aczkolwiek bez żadnych głupich podtekstów.Mimo wartkiej akcji nie sposób się pogubić,a postacie drugoplanowe świetnie spełniają swą rolę.

Czytając tą książkę...

Mary14 | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka, bardzo ciekawie napisana, gdyż było dużo żartów Netowych i szkolnych perypetii. Wiktoriańska ciotka Emilia zmieni życie Niki, a sama Nika będzie pracować w restauracji. Felix będzie chodził z Laurą, a Net próbował złamać kod do szkolnego serwera.
Czy AI zacznie się buntować przeciwko swoim stwórcom? Co z tego wyniknie? Czy superpaczce uda się uratować Instytut? Co się stanie z Iloną Bogucką z "Niusów czy niuansów"? Tych wszystkich rzeczy dowiecie się z tej oto książki!

aliska | 2015-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2014

Polecam wszystkim całą serię „Felix, Net i Nika” gdyż jest ona warta uwagi. Pełna akcji i humoru seria, która pokazuje, że życie nastolatków nigdy nie jest nudne, nawet jeśli takie rzeczy nie mają prawa wydarzyć się w prawdziwym życiu. Zachęci do sięgania po książki małych czytelników i rozwinie wyobraźnię już tych bardziej „doświadczonych”. I chociaż ten tom, nie należy do moich ulubionych, to i tak jest na wysokim poziomie i spodoba się wielu osobom.