Pracownicy morza

1955-01-01
1955-01-01
Maria Korniłłowicz
pracownicy morza

Autor musiał być bardzo mądrym człowiekiem, tyle wiedzy zawiera w książce, aż trudno sobie wyobrazić w jaki sposób ją zdobywał, przecież nie było internetu. Musiał mieć też niezwykłą wyobraźnię w którą tę wiedzę ubierał.

Dla samego, miejscami niezwykle poetyckiego języka warto po tę książkę sięgnąć, świetnie zazębia się też fabuła, tylko wątek miłosny za mocno trąci naiwnością... jak dla mnie. Niemniej jednak mogę być tu mało obiektywna.

W.Hugo bardzo, bardzo lubię czytać, szcególnie gdy się tak rozpędzi, że z prozaika przeistacza się w poetę :) Wtedy wychodzi z niego największy talent... najmocniej porwała mnie La Jacressarde i ośmiornica no i jeszcze podrozdział o wietrze... przy takim jezyku nawet tej miłości aż tak mocno nie brakuje.
Zresztą to co potrafi zobić z czytelnikiem... wow pojawia się co rusz i wtedy trzeba zamknąć książkę i głęboko odetchnąć...

Poza tym autor jest bardzo przystępnym filozofem
" Wszechświat wisi w przestworzu: nic nie może upaść. Nieustannie, na olbrzymią skalę zmiany miejsc nie pociągają za sobą wypadków ani zniszczeń. Człowiek bierze udział w tym ruchu, a ilość drgnień, których doświadcza, nazywa przeznaczeniem. Gdzie zaczyna się przeznaczenie? Gdzie kończy się natura?"

No i mam nad czym rozmyślać :)

Siedem lat temu zrobiłem o tej książce następujący wpis:

"Jegomość ... ograniczał się do mechanicznej funkcji życia.
Do tego stanu mogą dojść najdzielniejsi nawet ludzie, jeśli zostaną pozbawieni idei, którą żyją. Dzieje się tak, gdy egzystencja zostanie pozbawiona celu. Życie jest podróżą, idea jest drogowskazem. Gdy go zabraknie, człowiek zatrzymuje się. Skoro cel zostanie zagubiony, zamierają siły. Los ma jakąś posępną, nieograniczoną władzę. Może dotknąć swoją różdżką nawet nasza istotę duchową. Rozpacz jest niemal wyzbyciem się duszy. Opierają się temu tylko silni, najsilniejsi duchem i to nie zawsze."

Jest (albo był) – podobno – jednym z największych francuskich romantyków. Romantyzm, ten jego romantyzm jest kłamstwem, ale kłamstwem czarownym. Jest nieprawdą, ale pełną powabu. Jest gorzki swoją słodyczą. Jest nieuczciwy, ponieważ niczego nie obiecuje oprócz bólu i cierpienia i jest w tym nad wyraz słowny. Jest oszustwem poprzez bycie tak prawdziwym. Prus też jest romantykiem, ale romantykiem pozbawionym złudzeń, romantykiem stojącym obiema nogami na ziemi. Jego romantyzm jest prawdziwy, namacalny, wyobrażalny, a przez to wręcz straszny, sprawiający, że człowiek czuje się jak zwierzę w pułapce bez wyjścia. Z drugiej strony to poczucie zwyczajności, wyobrażalności sytuacji powoduje, że łatwiej jest się ze wszystkim uporać. Na szczęście u Francuza jego romantyzm jest zbyt literacki, by mógł być codziennym. Na nieszczęście ta jego literackość sprawia, że swoboda manewru nie istnieje. Jak to zwykle bywa, siła jest słabością, a słabość siłą.

Znam ten styl prozy, można powiedzieć, że się na nim wychowałem. Przemawiał do mnie swoją prostotą i złożonością, konstrukcją zdania, metafory, obrazowością, suchym przedstawieniem faktów, nic nie sugerującym, a przez to nad wyraz wymownym. Słownictwem, które nie będąc staroświeckim nie jest również nowoczesnym. Odszedłem do niego dosyć dawno, czasem, z rzadka, powracam. Współczesność karmi się zwykle emocją, sprawiając mimowolnie, że uczucia blakną. Dystans, opis sytuacji, możliwość nabrania stosunku i wyciągnięcia samemu wniosku poraża.

Kiedyś przeczytałem: [dla odmalowania podobnych obrazów trzeba by pióra
najznakomitszego z naszych poetów, autora: „Pracowników morza”]. To prawda, autor był poetą. Czuć to w jego prozie, tak jak czuć w niesamowitej prozie Poe, że jego dusza przynależy do poezji.

Pracownicy morza czekali wiele lat. Oczarowali mnie od pierwszej strony, od pierwszego zdania. Wiedziałem, że tak będzie; cóż z tego, wszak wiedza nie zmniejszyła ani zaskoczenia ani wielkości zarzuconego czaru.

Żaden opis, żadna recenzja którą znam, nie potrafi przybliżyć tego, co zostało tak wspaniale opowiedziane. Co gorsza sporo opisów mija się po prostu z prawdą. Szkic nakreślony ręką autora jest plastyczny, obrazowy, próba sprowadzenia go do zapisu emocjonalnego, co jest treścią większości współczesnej pisaniny, prowadzi kompletnie na manowce. Albo ociera się o banał albo tropi kraba w jaskini ośmiornicy.

Niezwykła książka.

Siedem lat temu zrobiłem o tej książce następujący wpis:

"Jegomość ... ograniczał się do mechanicznej funkcji życia.

Zapomniana, ale równie niesamowita co cała twórczość autora. Dogłębnie poruszająca, smutna, mam ochotę uklęknąć nad brzegiem morza i czekać, czekać na kolejne fale. I patrzeć w to piękno. Dużo tego piękna w tej książce można znaleźć - choć sama akcja jest wolna, powolna, porusza się z powolną gracją. By na koniec odkryć taką lekko szarą perłę. Postać Gilliata całkowicie mnie ujęła, myślę, że fani autora nie będą rozczarowani.

Jego styl opisywania wydarzen...po prostu mistrzostwo! Aczkolwiek trudny jezyk ze wzgkedu na tematyke. Przyznam sie tez ze nie moglam przebrnac przez wstep wiec go pominelam wnwiekszosci...

• Literatura francuska
  • Do kupienia
  • Bookcrossing
  • Powieść francuska
  • Przeczytane dawno temu
  • LITERATURA FRANCUSKA

Dodaj cytat z książki Pracownicy morza