Kocha, lubi, szanuje...

Wydawnictwo: Polski Dom Wydawniczy
literatura młodzieżowa
violino

Nie wszystko w życiu układa się jak po maśle. Dorośli się rozwodzą, ukochani chłopcy zdradzają. Albo nam, zazdrosnym dziewczynom, tak się wydaje... Nie zawsze jednak smak zemsty jest słodki!

źródło opisu: okładka

Akemi | 2014-07-15

Dzisiaj pewnie uznałabym tę pozycję za niezwykle naiwną i zbyt prostą, ale kiedy ją czytałam (bardzo, BARDZO dawno temu) wydała mi się przyjemną i podnoszącą na duchu lekturą. Myślę, że każda nastolatka w pewnym okresie swojego życia, w mniejszym bądź większym stopniu, mogłaby utożsamiać się z główną bohaterką. Z jej przeżyciami i rozterkami. Także... polecam. Zwłaszcza tym nieco młodszym ode mnie czytelnikom. ;)

nellanna | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 13 listopada 2011

Przypadkiem wpadła mi w ręce ta książka i zaintrygowała zapachem, starym wydaniem z lat siedemdziesiątych, kiedy książki były zszywane i się tak łatwo nie rozpadały podczas czytania. Sprawnie, lekko, nieco momentami naiwnie opisana miłość, a właściwie pierwsze zauroczenie i problemy nastolatki, w szkole i w rodzinie. Oraz nostalgiczny powrót do codziennych okoliczności życia w PRL. Przeczytałam bardzo chętnie, momentami wywoływała szczery uśmiech, w klimacie najlepszych książek Niziurskiego, jeśli chodzi o szkolne perypetie i bardzo zabytkowa, jak dla dzisiejszych nastolatek, które już nie pytają mamy o pożyczenie kosmetyków, bo mają własne, często nie wiadomo skąd... Jednak zmiany w obyczajowości są znaczne, ale czy na lepsze?

W wieku szkolnym będąc unikałam raczej tego typu dziewczyńskich lektur ale tę dostałam jako nagrodę na koniec roku więc nie wchodziło w grę aby jej nie przeczytać. Rzecz okazała się bardzo przyjemna. Jedynym zarzutem, jeśli można to tak nazwać, było to, że jak na mój gust wykreowana przez pisarkę bohaterka zachowuje się i myśli bardziej jak osoba dorosła niż młoda dziewczyna, którą jest (ot choćby słucha Kunickiej i Połomskiego(!), chociaż oczywiście nie jest to nieprawdopodobne. Tak więc wspominam ją miło.

InaBenita | 2016-01-26
Przeczytana: kwiecień 2015

Pierwszy raz przeczytałam ją w gimnazjum. Był to ten okres w moim życiu, kiedy to (zachęcona prozą M. Musierowicz) zaczytywałam się w dziewczyńskich powieściach o miłości. Wtedy była dla mnie rewelacyjna. Totalnie zatopiłam się w tym świecie i też chciałam się tak zakochać. Przepisywałam nawet fragmenty do mojego pamiętnika. Dziś, będąc już poważnym magistrem filologii polskiej (czyli właściwie historykiem literatury!) natknęłam się znowu na te pozycję. Przeczytałam w jeden wieczór i znowu poczułam to samo miłe łaskotanie w żołądku, które towarzyszyło mi zawsze przy tego typu lekturach. Nie potrafię powiedzieć czy bardziej dlatego, że to bardzo dobra książka, czy dlatego, że przypomniały mi się tamte zamierzchłe czasy.
Jeśli chodzi o samą książkę, to świetna historia nastolatki przeżywającej pierwsze miłosne zawirowania. Na pewno dla tych bardziej romantycznych. Problemy szkolne, miłosne, rodzinne i spodziewany happy end. To wszystko składa się na przyzwoitą powieść dla...

Kultowa86 | 2012-01-18

Książka przeczytana w dzieciństwie tysiące razy, w końcu najlepszym wyjściem było nieoddawanie jej do biblioteki:) Ale potem pożyczyłam i widocznie ktoś pomyślał podobnie. Do dziś jej nie odzyskałam. Jak to mówią wszystko wraca do człowieka:)

Pablos | 2011-11-13

Przeczytane milion lat temu, i źle się nie czytało, doskonale pamiętam o czym to było :-)

Caliente | 2014-09-09

Przyjemna książka dla nastolatek, dobrze i szybko się czyta.

Fajna, idealna pozycja dla dziewczyn w wieku gimnazjalnym.

Renata | 2014-09-09

To było lata świetlne temu... Bardzo przyjemna lektura

Jeniulka | 2011-01-17

Fajna książka dla młodzieży.