Leksykon rzeczy minionych i przemijających

Wydawnictwo: Muza
7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
8373191380
ciarach

Książka o rzeczach, które towarzyszyły ludziom na co dzień, sprzętach domowych, ubiorach, przedmiotach osobistego użytku i służących rozrywce, a które wyszły z powszechnego użycia w ciągu XX wieku. Hasła w układzie alfabetycznym, prawie 300 czarno-białych ilustracji.

PROczyliZA | 2013-07-30
Przeczytana: lipiec 2013

To fajny pomysł, przegrzebać stare (głównie XIX-wieczne i z 1. połowy XX wieku) pamiętniki i opracowania tyczące tamtych czasów, wyłuskać w nich przedmioty, które wyszły z użycia, i przypomnieć je dzisiejszym czytelnikom. Czyta się to trochę jak Słownik mitów... Władysława Kopalińskiego, niestety bez tej ekscytacji i poczucia odkrywania zupełnie nowych tropów kultury. Bo to jednak zestaw przedmiotów codziennych. Czasem trafia się chwytliwa anegdotka czy zdumiewająca informacja. Przykładowo w haśle Futra zapomniane autorka podaje, że niegdyś modne były futra z małp (nie było napisane i nie chcę widzieć z których) czy źrebiąt (nie do uwierzenia! w tej prokońskiej ułańskiej Polsce). Jednak gros notek nie przynosi żadnych rewelacji.

Ja bym wywaliła te hasła, które nic ciekawego nie wnoszą (np. dziurkacz konduktorski, froterkę ręczną do parkietów i tak z połowę haseł dotyczących szczegółów i szczególiczków garderoby). Trochę by książka straciła na swojej leksykonowatości, ale byłaby...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Spodziewałam się czegoś głębiej wchodzącego w przeszłość, przedmiotów mniej typowych, bardziej jeszcze zapomnianych, a mam wrażenie, że stworzyć taki albo podobny leksykon może każdy bywalec muzeów i wnętrz mieszczańskich - poza kilkoma rarytasami nie bardzo jest na czym oko zawiesić. natomiast jako kompendium wiedzy albo, dla osób w temacie bardziej obeznanych, raczej jako sposób na uporządkowanie wiedzy.

kasiasia_ | 2015-08-17
Przeczytana: 27 lipca 2010