Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej.

Tłumaczenie: Barbara Komorowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Metodologia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Constructing Grounded Theory. A Practical Guide Through Qualitative Analysis.
978-83-01-16086-9
emm

Teoria ugruntowana to jedna z metod stosowanych w jakościowych badaniach terenowych. Zapoczątkowana książką Barneya Glasera i Anselma Straussa w latach 60-tych XX wieku, stała się jedną z najbardziej wpływowych perspektyw teoretycznych i metodologicznych w naukach społecznych. Kathy Charmaz, wybitna badaczka zajmująca się teorią ugruntowaną, analizuje źródła tej teorii oraz przedstawia autorską koncepcję powiązania teorii ugruntowanej z perpektywą konstruktywistyczną.

Autorka w ciekawy i jasny sposób pokazuje, jak krok po kroku przeprowadzić badania jakościowe. Podaje przy tym wiele przykładów z „życia” i własnej praktyki badawczej. Umieszcza również teorię ugruntowaną w szerszym teoretycznym kontekście metodologii nauk społecznych. Z tego względu przewodnik ten zainteresuje nie tylko początkujących badaczy, ale również praktyków.

Niniejsza książka to podróż przez kolejne etapy procesu konstruowania teorii ugruntowanej. Dzięki niej badacz będzie mógł odnaleźć drogę, poszerzyć swoje horyzonty, przyspieszyć kroku oraz zauważyć przeszkody i możliwości pojawiające się na trasie. Możemy odbyć tę podróż wspólnie, jednak przeżyte w jej trakcie przygody pozostaną w sferze doświadczeń badacza. W książce tej zostaną wyjaśnione strategie teorii ugruntowanej oraz przedstawione wskazówki, przykłady i sugestie. Mimo że niektórzy autorzy zaopatrują czytelnika w metodologiczne mapy, tutaj zostaną postawione pytania i zarysowane strategie, które wskażą ścieżki, jakimi może on podążać.

(Z tekstu)

cyanide | 2014-05-07