Jak nie zginie ludzkość

Wydawnictwo: Solaris
978-83-7590-014-9
Deimon

Zimniak przedstawia w 20 artykułach spójną, miejscami przerażającą, ale w sumie optymistyczną wizję świata bliskiej i odległej przyszłości. Prognozy są mocno zakotwiczone w nauce i ziemskich realiach, lecz autor za każdym razem szykuje niespodziankę i szybko wynosi czytelnika na wysoką orbitę, skąd roztacza się widok zapierający dech. Wszystkie przewidywania, choć uskrzydlone pisarską wyobraźnią, pozostają jednak do końca logiczne i uzasadnione, bazując na trzech niezmiennych wyznacznikach życia: polowaniu, zawłaszczaniu terytorium i prokreacji.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 27 stycznia 2012

"Oddychamy, obserwujemy, rozmawiamy, myślimy, komunikujemy się - czyli po prostu żyjemy, nie do końca zdając sobie sprawę, w jak zadziwiające procesy została uwikłana materia, z której zbudowane są nasze organizmy. Zamieszkujemy cywilizacyjną niszę, a więc swoisty świat równoległy, gdzie na co dzień zajmujemy się wzajemnymi relacjami, korzystamy z technologii lub ją ulepszamy, albo kierujemy percepcję na destylat z tych obu aktywności, czyli kulturę. Coraz mniej ludzi ma kontakt z naturą, a jeśli już, to raczej z pozycji mody z poprawką kulturową, formułując wrażenia np. w taki sposób: o, jaki ładny widok, jakie puszyste zwierzątko, jaka fatalna pogoda! Innymi słowy, egzystujemy w sztucznym świecie piętrowej kreacji, wytworzonym przez cywilizację i świadomość, celowo dystansując się od wiedzy co mamy pod skórą i jak to funkcjonuje, a także od kontemplowania niewiarygodnej sytuacji, w której kilkadziesiąt kilogramów węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i innych pierwiastków...

Filemona | 2012-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Zbiór popularnonaukowych artykułów. To chyba jedyna osoba, która potrafi w ciekawy sposób opowiadać o fizyce kwantowej i innych tego typu sprawach. Podobały mi się niebanalne porównania.

Krzeslicko | 2016-05-07
Na półkach: 2016, Naukowe, Posiadam, Przeczytane

Trochę trudno się czyta bez wcześniejszego powtórzenia materiału z licealnej biologii i chemii, ale pomysły autora ciekawe i pobudzające wyobraźnię.

Rulez260 | 2015-11-26
PawełDobosz | 2015-05-06