Pałac

Okładka książki Pałac
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak Seria: Proza literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-22
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014910
Tagi:
współczesna literatura polska
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
506 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: , ,

Książka „Pałac” Wiesława Myśliwskiego, to druga powieść w jego dorobku. Pierwsze wydanie ukazało się w 1970 roku i wielokrotnie było wznawiane. Treścią książki, czy można tu mówić o treści, jest dzień kiedy do dworu zbliża się front wojenny i jaśnie państwo wraz ze służbą uciekają z pałacu. Jedynie Jakub, pasterz, nie wiadomo czy ze strachu, czy z obowiązku, pozostaje na dziedzińcu. Kiedy ucichnie gwar odjeżdżających ludzi, a na dziedzińcu nie ma już nikogo, Jakubem zawładnie myśl aby wejść do opuszczonego pałacu. Zna dobrze korytarze i rozkład pokoi bo jako mały chłopiec służył za chłopca na posyłki. Przez tyle lat znał jaśnie pana, jego zachowanie w stosunku do chłopów i domowników, jego wady, zwyczaje, jego przyjaciół i krewnych.

Chyba każdemu z nas zdarzyło się fantazjować, że gdybym: miał sporo pieniędzy, toby ….., gdyby miał wysokie stanowisko, toby…., gdyby mieszkać w innym miejscu, toby……

Nieśmiało Jakub przekracza próg pałacu, wchodzi do jednego z pokoi, zasiada w fotelu jaśnie pana, spogląda na portrety przodków wiszące na ścianach, i ….. zaczyna odgrywać rolę, wcielać się w jaśnie pana, to znów w skrzywdzoną dziewczynę, krewnego i dostojnego gościa przybyłego do pałacu.

Coraz wygodniej siedzi się Jakubowi w fotelu, coraz to inną zakłada maskę. Raz jest dobrym panem, a raz tym którego inni się panicznie boją.
I tak siedząc sam w tym pałacu, poznajemy za sprawą Jakuba, sceny z życia arystokracji, i te prawdziwe i te przez Jakuba zmyślone. Uczestniczymy w wystawnej kolacji, w miłosnych uniesieniach w alkowie, koncertach słowików i ludzkich rozterkach.

Czy wcielając się w jaśnie pana Jakub choć przez chwilę pragną być nim naprawdę? Czy wiele słów które wypowiedział były faktycznymi słowami które on sam by wypowiedział będąc jaśnie panem? A może tylko kpił z arystokracji która nawet nie zdawała sobie sprawy jak jest przez poddanych podglądana, oceniana? Może chciał tylko jeszcze raz przywołać te straszne chwile i wraz z marzeniem o spaleniu pałacu zakończyć ten etap życia? Bo to właśnie wnętrze pałacu z jego portretami, meblami, było tym czymś co wywołało w Jakubie tak wiele emocji, uruchomiło lawinę wspomnień przywołanych z pamięci i z marzeń osobistych. Monologu, który dotyczy niesprawiedliwości, Boga, okrucieństwa, pazerności, piękna, miłości, samotności, bólu, strachu i nieuchronnego końca życia człowieka.

Książka napisana piękną polszczyzną, filozoficzno-refleksyjna, gdzie niby nic się nie dzieje w rzeczywistości, a właściwie wszystko co wypowiedziane, to wspomnienie, marzenie, refleksje dotyczące niełatwych tematów.

Książka „Pałac” Wiesława Myśliwskiego, to druga powieść w jego dorobku. Pierwsze wydanie ukazało się w 1970 roku i wielokrotnie było wznawiane. Treścią książki, czy można tu mówić o treści, jest dzień kiedy do dworu zbliża się front wojenny i jaśnie państwo wraz ze służbą uciekają z pałacu. Jedynie Jakub, pasterz, nie wiadomo czy ze strachu, czy z obowiązku, pozostaje na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    889
  • Chcę przeczytać
    820
  • Posiadam
    268
  • Teraz czytam
    40
  • Chcę w prezencie
    29
  • Ulubione
    19
  • Literatura polska
    14
  • 2014
    8
  • 2023
    8
  • Literatura polska
    8

Cytaty

Więcej
Wiesław Myśliwski Pałac Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Pałac Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Pałac Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także