Księga nonsensu

Okładka książki Księga nonsensu Hilaire Belloc, Lewis Carroll, T.S. Eliot, William Schwenck Gilbert, Harry Graham, Alfred Edward Housman, Edward Lear, Alan Alexander Milne, Walter de la Mare
Okładka książki Księga nonsensu
Hilaire BellocLewis Carroll Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe satyra
satyra
The book of nonsense
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1986-01-01
1975-01-01
83-221-0348-4
Andrzej Nowicki, Antoni Marianowicz
Limeryki humor absurd

Wybornie absurdalne poczucie humoru autorów i tłumaczy sprawiło, że czytając tę niepozorną książeczkę czułam się jak ryba w wodzie. Albo jak jedna z Dżambli, którzy po morzu w sicie pływają (kto czytał, ten wie).

Lubię poezję, ale zdecydowanie nie w stylu absurdalnym. Poza tym co czwarty wiersz jest o kocie. Rymy są dziwnie dobrane, czasem wyraz jest przerwany w połowie, aby wersy się rymowały. Najbardziej przemówił do mnie wiersz o etykiecie, gdzie dwóch dżentelmenów angielskich trafiło na bezludną wyspę i nie mogli współpracować, gdyż nikt ich nie przedstawił. Na końcu zbioru było również kilka krótkich makabresek na pograniczu czarnego humoru, te również dostarczyły mi rozrywki, ale całość wypada słabo.

Ostrzeżenie

Ciocia Eliza wpadła do studni
I tam spoczywa chyba od stu dni,
Trzeba uważać więc, moi złoci,
By się przypadkiem nie napić cioci.

Książka zawiera polskie przekłady utworów brytyjskich autorów, które przynależą do literatury absurdu. Wiele z nich jest naprawdę bardzo zabawnych. Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu utwory z rozdziału makabreski oraz limeryki Leara. W zbiorze tym znaleźć można jeszcze utwory m. in. L. Carrolla, T.S. Elliota czy A.A. Milne'a.

Jest to książka, którą darzę największym sentymentem. Zawiera próbkę angielskiego humoru, w postaci zbioru wierszy i limeryków, bawiących absurdalnym, nieraz czarnym humorem.

Dla koneserów absurdu i nie tylko. Polecam.

Dla koneserów absurdu i nie tylko. Polecam.

Moja miłość do tej książki nie zna granic.

Moja miłość do tej książki nie zna granic.

• Poezja
  • Biblioteka
  • Humor
  • Z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Księga nonsensu