Chłopak z Kresów: pamiętnik lubelskiego kupca

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-814-1
Marzi

Wspomnienia Michała Jaśnikowskiego, chłopskiego syna urodzonego pod koniec XIX wieku na południowo-wschodnich Kresach Rzeczpospolitej, w województwie stanisławowskim. Wcześnie osierocony, z trudem zdobywał swoje miejsce w życiu społecznym. U schyłku życia spisał swoją historię, aby dać wnukom świadectwo czasów, w których przyszło mu żyć, pozostawić pamięć o tym, czego śladów trudno współczesnym znaleźć.

Milijon | 2015-11-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Genialna! Absolutnie genialna! Książka opisuje wspomnienia osoby która urodziła się jeszcze pod zaborami, walczyła w trakcie I WŚ, przeżyła odrodzenie Polski a także jej upadek w 1939 roku. Potem autor zmagał się z nowym światem jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa. Lektura pamiętnika jest niezwykle wciągająca mimo że styl nie jest wybitnie literacki. Lecz co najważniejsze; książka jest nośnikiem wartości. Wartości którymi autor kierował się do końca swoich dni. Wartości które niemal wymarły w dzisiejszym świecie.

vkaa | 2014-08-21
Natalia | 2014-05-28