Cichy bohater. Tajemnica przeszłości mojego ojca

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Quiet Hero: Secrets From My Father's Past
978-83-7569-195-5
wojna, powstanie, wspomnienia
Marta

"Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec" - mówi Rita Cosby, jedna z najpopularniejszych amerykańskich dziennikarek telewizyjnych, która nieoczekiwanie, 65 lat po wojnie, ze zdumieniem odkryła przeszłość swojego ojca, Polaka, bohatera Powstania Warszawskiego. Znakomicie opowiedziana, wzruszająca historia. Poruszająca - co zrozumiałe - szczególnie dla nas, Polaków, ale także szalenie ważna dla kształtowania opinii ludzi Zachodu. Czytelnik, podążając za brawurowo kreśloną opowieścią autorki, nie tylko poznaje prawdę o nieujawnionych dotąd sekretach rodzinnych, ale również z podziwem odkrywa historię jednego z najbardziej heroicznych zrywów wolnościowych w historii. Rita Cosby, dzięki swojej książce, jest dziś najwspanialszym ambasadorem pamięci Powstania Warszawskiego i Polski w świecie.

Ewa-Książkówka | 2011-09-23
Przeczytana: 22 września 2011

Ostatnimi czasy trochę odbiegłam od mojej ulubionej tematyki w literaturze, jaką jest historia II Wojny Światowej i wszystko, co z nią związane. Nie znaczy to jednak, że postanowiłam zaprzestać pogłębiania swojej wiedzy z tej dziedziny – co to, to nie. Postanowiłam jedynie zrobić sobie od niej dłuższe wakacje by znów nabrać do niej sił, bowiem wydarzenia z tego okresu są dla mnie najbardziej oddziałującą na emocje, tematyką. I nie inaczej było w przypadku mojej kolejnej historycznej podróży, którą odbyłam za pomocą literatury faktu.

W czasy około wojenne zabrała mnie tym razem Rita Cosby – jedna z najpopularniejszych, amerykańskich dziennikarek, której chlebem powszednim w życiu zawodowym były (i są) relacje z terenów objętych działaniami wojennymi jak i wywiady, z osobami, które na stałe wpisały się w losy świata – czy to dzięki swojej wspaniałej i wzniosłej działalności czy też zbrodni, jakich się dopuścili. Choć nie raz znajdowała się w niebezpieczeństwie w związku ze swoją...

LWK | 2013-09-17
Przeczytana: 2013 rok

Książka o odwadze wynikającej z hartu serca. Lekkie dziennikarskie pióro autorki oszczędza czytelnikom patosu związanego z powstaniem Warszawskim, jednocześnie przedstawiając wszystkie wydarzenia tamtych dni, z dystansem właściwym reporterce i zwykłemu człowiekowi który nie brał w nich udziału lecz dane mu jest poznać ich atmosferę i tragizm.
"Cichy bohater" to pozycja obowiązkowa nie tylko dla zainteresowanych tematem wojny, polecam ją każdej osobie która choć trochę nie pojmuje idei powstania i walki polskich bohaterów.

Rose | 2013-07-08

"Cichy bohter" Rity Cosby wpadł mi w ręce nie przez przypadek, dostałam go w prezencie. Niewiem czy sama zdecydowałabym się na zakup książki tak usilnie związanej z tematyką drugiej wojny światowej, a w szczególności Powstania Warszawskiego. Zawsze wydawało mi się, że filmy i książki opowiadające o latach 40 XX wieku pełnia funkcję przede wszystkim relacyjną i są przeznaczone dla czytelników starszej daty. Mimo wszystko, zdecydowałam się sięgnąć po tę lekturę. Od pierwszej chwilii uderzył mnie lekki, dziennikarski styl Rity Cosby, która znakomicie potrafiła uniknąć zbędnego patosu. Opowiadając historię swojego ojca naświetliła jego dzieje z perspektywy człowieka, nie bohatera. Przedstawiła ludzkie zalety i wady, nie ujmując przy tym nic z heroicznej postawy Richarda Cosby, Polaka i Amerykanina. W "Cichym bohaterze" ujęło mnie to, w jaki sposób traktuje on o wartości postawy patriotycznej, płynącej nie tyle z człowieczeństwa, co szlachetnego serca. Według mnie jest to pozycja...

AddieSilver | 2013-08-09
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Pamiętam, jak kiedyś po przeczytaniu polecił mi tą książkę ojciec. Nie byłam wtedy do niej zbytnio przekonana, jednak pomyślałam, że ją przeczytam... Od pierwszych kartek wiedziałam, że mam do czynienia z książką nietypową. Nie myliłam, się. Wspaniałe dzieło w wspaniałym człowieku. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że ojciec Rity nigdy nie opowiadał o swojej przeszłości. Był (dosłownie) Cichym Bohaterem. Książka ukazuje to, w jaki sposób Ryszard i jego koledzy oddawali życie za ojczyznę. Nigdy nie czekali na oklaski i na wiwaty. Robili to po to, by przyszłe pokolenia miały wolną ojczyznę. Ukazuje Polaków, i ich bohaterskie czyny. Nie musieli tego robić, a jednak oddawali życie za Polskę. To wspaniałe mieć takich Bohaterów i być dumnym z historii. Myślę, że pani Rita jest dumna ze swojego ojca. To zaszczyt mieć taką osobę w rodzinie.

Natii | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Moim zdaniem, ta lektura powinna być obowiązkowo czytana w szkołach. Nie tylko ze względu na to, że zawiera w sobie lekcję historii. Warto zwrócić uwagę na to, że Ryszard Kossobudzki jest jednym z wielu „Cichych bohaterów”. Nawet nie mamy pojęcia, ilu jest jeszcze takich osób, które zasługują na wszystko co najlepsze, za to że walczyli o wolność swoją i naszą. Nie możemy o tym nigdy zapominać a naszym obowiązkiem jest, dbanie o to aby kolejne pokolenia znały, dramatyczną historię Polski.

Pełna recenzja na www.pokochajmy-czytac.blog.pl

piokwi1970 | 2011-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Powstanie Warszawskie dla mnie to świętość, to historia ludzi oddających swoje życie dla Ojczyzny, to żywe dzieje dopóki żyja ludzie, którzy je tworzyli. Znam osobiście jedną z uczestniczek Powstania, teraz dzięki tej książce miałem okazję także poznać Ryszarda ps. Ryś i jego historię. Książce Rity Cosby zawdzięczam ogromną ilość emocji jakie towarzyszyły podczas czytania i przeżywania każdej kolejnej strony.
Czy to książka godna polecenia? To obowiązkowa lektura dla każdego Polaka.

Ania | 2011-04-18
Przeczytana: 2011 rok
Zaczytana | 2013-12-30

Takich cichych bohaterów było więcej i o zdecydowanie większych osiągnięciach niż ojciec autorki, która jego historię opowiada w typowo amerykańskim stylu, czyli z przesadnym patosem. Mnie osobiście taki styl irytuje, zwłaszcza jeśli porównam tę książkę z innymi o podobnej tematyce - polecam książki o rotmistrzu Pileckim to był prawdziwy cichy bohater o heroicznych dokonaniach.

pasjonatka | 2016-08-07
| 2016-03-02