Kobiety opowiadają świat. Szkice o fantastyce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7467-137-8
Moreni

Zbiór esejów i szkiców na temat szeroko pojętej roli kobiet - pisarek i kobiet - bohaterek w fantastyce.

Moreni | 2010-10-28
Przeczytana: 27 października 2010

Od czasu przeczytania „Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini” bardzo łasa jestem na wszystkie teksty analityczno- i krytycznoliterackie dotyczące fantasy. A że nie jest ich wiele i raczej trudno je znaleźć, doceniłam bardzo biblioteczny katalog internetowy. W nim to bowiem, całkowicie przypadkiem wygrzebałam „Kobiety opowiadają świat. Szkice o fantastyce” Grażyny Lasoń-Kochańskiej. Oczy mi się zaświeciły i natychmiast książkę w bibliotece zamówiłam. I nie zawiodłam się.

Podział literatury na kobiecą i męską jest obecnie tematem sporów. Nie śledzę ich, nie wiem, jakie teraz królują na to poglądy, ale jestem zdania, że można takie dwa typy literatury odróżnić. Nie chodzi tu jednak bezpośrednio o to, kto lub dla kogo pisze książki. Chodzi o to, jakim przemawia językiem i jakich symboli i rozwiązań używa. Jaskrawo wręcz widać to w fantastyce. Każdy, kto czytał „Władcę pierścieni” Tolkiena oraz „Ziemiomorze” Le Guin wie, że mimo iż obie powieści to fantasy i zawierają podobne motywy,...

Daria | 2016-02-20
Saira | 2016-02-11