Poprawnie po polsku. Poradnik językowy.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Akademia Języka Polskiego PWN". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15923-8
Oceansoul

Poradnik wyjaśnia wiele wątpliwości językowych, czyni zrozumiałymi wyrazy trudne i rzadko spotykane, odkrywa tajemnice pochodzenia wielu wyrazów, objaśnia zawiłości pisowni oraz interpunkcji. Książka zawiera: - około 1000 najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań wybranych z zasobów internetowej Poradni Językowej PWN, podzielonych na 13 tematycznych rozdziałów, takich jak np. Pisownia,...

Książka zawiera:
- około 1000 najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań wybranych z zasobów internetowej Poradni Językowej PWN, podzielonych na 13 tematycznych rozdziałów, takich jak np. Pisownia, Odmiana, Wymowa, Interpunkcja i Etymologia;
- ciekawe i wnikliwe odpowiedzi językoznawców z największych ośrodków naukowych;
- wiele informacji, których próżno by szukać w ogólnie dostępnych słownikach i poradnikach.
Bogactwo informacji, staranny wybór najciekawszych pytań i odpowiedzi oraz przejrzysty układ sprawiają, że poradnik może być nie tylko bardzo pomocny w codziennym obcowaniu z językiem, ale też miłą lekturą do poduszki.

SemperFidelis | 2014-07-22

Wątpliwości językowe towarzyszą mi na każdym kroku, gdy piszę recenzje, rozmawiam z ludźmi czy piszę referat. Często głowię się nad poprawnością, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać rozwiązania mojego problemu. Tym razem jednak na pomoc przychodzi poradnik językowy „Poprawnie po polsku”, wydany prze Wydawnictwo Naukowe PWN. Byłam zdumiona, że tak wielu ludzi zmaga się z tak bliskimi mi wątpliwościami językowymi i każdego dnia zamieszczają swoje problemowe pytania w internetowej Poradni Językowa PWN.
Poradnik ten jest niezwykle pomocny w codziennym życiu. Każdy Polak, powinien używać poprawnie swojego języka, a ta książka ułatwia nam to zadanie. Znajdziemy w niej szereg informacji o języku. Jak już wspomniałam publikacja ta jest zbiorem najciekawszych pytań zadanych Poradni Językowej. Odpowiedzi są niezmiernie ciekawe, dzięki czemu książka nie jest nudna. Nadaje się do czytania przy herbacie. Nie wymaga od czytelnika całkowitego skupienia. W ten sposób możemy wiele się nauczyć nie...

ansomia | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Kolejną publikacją, która trafiła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN, jest Poprawnie po polsku. Poradnik ten jest zbiorem odpowiedzi udzielanych przez Poradnię Językową PWN. Ta znakomita książka powstała po opublikowaniu około 1000 pytań i odpowiedzi.

Publikacja została podzielona na trzynaście rozdziałów, dzięki czemu zaznajomimy się z problematyką składni, interpunkcji, odmiany czy pisowni. Poradnik wskazuje również, z jakimi problemami językowymi zmagają się Polacy. Językoznawcy udzielają ciekawych i wnikliwych odpowiedzi. Zazwyczaj możemy znaleźć również ciekawe przykłady użyte w odpowiedziach, które definitywnie rozwiewają nasze wątpliwości.

Poradniki językowe istnieją na rynku wydawniczym od wielu lat, pouczają, jak mówić i pisać. Występowały one do tej pory w przeróżnych formach, jednak tym razem mamy do czynienia z takim, który wyróżnia się zarówno swoją formą, jak i zawartością, gdyż informacji w nich zawartych nie znajdziemy w żadnym słowniku. Czymś, co...

Flack | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Ciężko ocenić książkę, która jest po prostu zbiorem odpowiedzi udzielonych na stronie internetowej wydawnictwa PWN, niemniej czy to w Internecie, czy też przy pomocy książki, warto zagłębić się w lekturę, by wyzbyć się wielu błędów, które, zapewniam, popełnia każdy z nas.
A język polski, choć ojczysty, w żadnym razie nie oznacza, że nie musimy się o nim uczyć, wprost przeciwnie - musimy się go uczyć nawet więcej niż języków obcych.

sPinacz | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne

Ciekawy poradnik. Wydano sporo w tej serii i dobrze się czytają.

Agata | 2016-04-27
ela152 | 2014-02-18