Notatki Anny

Tłumaczenie: Magdalena Ciszewska
Wydawnictwo: W drodze
83-7033-255-2
Dorota

Po raz trzeci spotykamy się z Anną. Jest to jednak spotkanie inne niż dotychczasowe, bo bezpośrednie. Mamy okazję posłuchać samej Anny, przeczytać jej autentyczne notatki. Popatrzyć na świat jej oczami, spróbować go opisać, posługując się jej oryginalnymi sformułowaniami. To niezwykłe przeżycie i cenne doświadczenie, bo przecież Anna, docierając do istoty rzeczy, sięga do Absolutu, do Boga.

eduko7 | 2016-03-01
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2016

I znowu Anna zaskakuje - głębią, trafnością spostrzeżeń, oryginalnością myśli i poglądów. Nie boi się głosić swoich śmiałych sądów, nie boi się pytać. Jest w niej czysta ciekawość, jeszcze nie zduszona, nie zignorowana. Fynn nieco onieśmielony jej mądrością, starający się sprostać jej oczekiwaniom i potrzebom poznawczym.

Kinga | 2012-12-05
Przeczytana: 27 listopada 2012

Odnaleźli się pewnej listopadowej nocy w 1935 roku. On miał lat 19, ona – około czterech. Była mała, brudna i zmarznięta, lecz okazała się być ślicznym, rudowłosym dzieckiem. Postanowiła u niego zamieszkać. On – Fynn przygarnął dziewczynkę do siebie i tym sposobem odmieniło się całe jego życie.
Na lepsze.
Anna wniosła do domu Fynna powiew świeżości. Była sprytna, rezolutna i urocza. Ciągle o coś pytała, potrafiła zainteresować się dosłownie wszystkim. Była ciekawa świata i… goniła za pięknem. A piękno to Bóg!

„Tak więc Anna odnajdywała Boga w najdziwniejszych miejscach – na biletach tramwajowych, w trawie, w matematyce, a nawet w brudzie na swoich rękach i w tym, że ktoś kazał je umyć!”

Ta mała dziewczynka była niezwykłym obserwatorem. Dostrzegała najdrobniejsze szczegóły. Pytała, eksperymentowała, zbierała, szukała, bawiła się. Żyła bardzo intensywnie i była… mądra. Tak po prostu. Posiadała ogromną, choć nieco dziecinną mądrość. Filozofowała, a jej myśli były niesamowicie...

reptar | 2016-02-16
Dominik Gąsowski | 2015-09-30