Suche łzy

Dry Tears
83-89642-47-6
wojna, Żydzi, Holocaust
Aneta

Poruszająca przez swą prostotę historia przetrwania żydowskiej dziewczynki. Opowieść o okrutnych czasach, dojmująca poprzez spokojny język i dziecięcą perspektywę, którą Nechama Tec przywołała w swych wspomnieniach. Książka, która unikając patosu pozwala prześledzić losy małej dziewczynki i być świadkiem zmagania jej ze światem, który chciałby ją unicestwić. Jak pisał Łucjan Dobroszycki: "Ta książka zajmuje swe miejsce pośród najważniejszych pamiętników lat Holocaustu".

Aneta | 2010-10-26
Przeczytana: październik 2007

Moje łzy nie były suche, kiedy czytałam te wspomnienia. Do dziś widzę tę piwnicę, w której siedziała cała rodzina Nechamy. Do dziś przeraża mnie prawda o motywach ukrywania Żydów przez niektórych Polaków...

| 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, Wojna

Książka "Suche łzy" to obraz wojny widziany oczyma 11-letniej dziewczynki. Wojna nie była łatwa dla nikogo. Dla jej rodziny (Żydowskiej) tym bardziej. Najbliżsi Nechamy żyjąc w wiecznej rozłące robili wszystko by przeżyć, radzić sobie mimo tak bestialskich czynów dziejących się na ich oczach.
Czytając tą przygnębiającą lecz piękną opowieść miałam wrażenie, że to nie mała dziewczynka, lecz młoda, silna kobieta opowiada tą historię. Nechama była niesamowicie silna, odważna i na pewno pełna miłości dla swoich bliskich starając się- w miarę jej (bądź co bądź) małych możliwości pomóc i odciążyć od obowiązków i trosk co jest niewątpliwie najpiękniejszym aspektem tej książki.
"Suche łzy" to książka o wojnie, życiu w ukryciu Żydów pod okupacją ale przede wszystkim o bezwarunkowej i prawdziwej miłości.

lisoska | 2013-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Wzruszająca opowieść o Holocauście. Rzeczywistość wojenna widziana oczyma kilkunastoletniej żydowskiej dziewczynki. Dla odmiany akcja nie toczy się w Warszawie, ale w Lublinie i Kielcach. Poznajemy losy Żydów ze wschodu Polski. Dramatyczne wydarzenia, czyhające niebezpieczeństwa, wiele wyrzeczeń, wzruszeń i łez, które są już tylko suche...

Marysia | 2011-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Prosta historia, płynie spokojnym równym rytmem. Oszczędne opowiadanie o napięciu i strachu do którego nie można się przyzwyczaić ale trzeba go schować, udawać że go nie ma przez kilka lat, bez chwili przewy. O miłości co daje siłę i mądrości co pozwala trzymać w ryzach ten strach i nie dać mu się oślepić.

Wera_000 | 2016-10-28
pasjonatka | 2016-08-02