Pruska narzeczona

Wydawnictwo: Czytelnik
Prusskaâ nevesta
powieść rosyjska
sugubina

Cykl opowieści nieznanego jeszcze w Polsce współczesnego prozaika rosyjskiego Jurija Bujdy (ur. 1949). Lekko odrealniona, mityczna i metaforyczna przestrzeń fabularna Pruskiej narzeczonej jest artystycznym przetworzeniem krainy dzieciństwa autora, miasta Znamiensk w obwodzie kaliningradzkim. Miasteczko, podobnie jak pobliski Kaliningrad, stało się po wojnie terenem ścierania się "starego i nowego", "przestrzenią magiczną", w której żyły jeszcze tradycje i klimat dawnych Prus, ale która nasycała się już nowym elementem napływowym, nowymi porządkami. Proza Bujdy, pisana żywym, wyrazistym językiem przynosi galerię postaci i wydarzeń, łącząc gogolowską tradycję karykatury literackiej z realizmem magicznym, niejednoznaczność świata przedstawionego z bułhakowowską skłonnością do groteski.

źródło opisu: Czytelnik, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie