Cień dłuższego ramienia

Cykl: Broniś Mączyński (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna
efka

Czy w przepastnych magazynach Biblioteki Narodowej, wśród zakurzonych, starych książek, może się kryć jakakolwiek tajemnica? Czy można tam przeżyć fasynującą, niebezpieczną przygodę? A jednak właśnie tam Broniś Mączyński, nieśmiały, początkujący bibliotekarz, natrafia na tajemnicze zapiski, pozostawione przez jego pradziada. Idąc ich tropem, przeżywa wiele pełnych grozy chwil..

Katarzyna Bartnicka | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Bardzo przyzwoita i wciągająca historia, chociaż w swojej narracji prosta i niezbyt wymagająca, to jednak przeczytałam ja z zapartym tchem. bardzo dobry pomysł by akcję książki umieścić w bibliotece, a tajemnice ukryć przewrotnie w starych woluminach. Koniec trochę naiwny, ale tak dobrze mi sie czytało te książkę, że wybaczam łaskawie, zwłaszcza że (tak jak przeczytałam) ta powieść to debiut autorki.

Pięć za pomysł, dwa za wykonanie.

Ciekawy punkt wyjścia, ale:
- narracja zbyt "prostolinijna",
- mało napięcia nawet w kulminacyjnym momencie,
- sztuczne nieco dialogi.

Wielka szkoda, książka nosi w sobie wielki potencjał. Niewykorzystany.
Ale i tak przyjemnie było pobuszować nieco po zakamarkach Biblioteki Narodowej oraz meandrach historii Polski.

Vemona | 2017-10-17
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 1979 rok

Książka pokazująca, że bycie bibliotekarza wcale nie jest nudne... ;)

Czyżyk | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Z przyjemnością odkurzyłam z bibliotecznej półki powieść Popławskiej, którą ostatni raz brał do ręki czytelnik w 2010 roku. Po powrocie do domu zaczęłam ją czytać, by poznać kolejną przygodę Bronisia Mączyńskiego (trochę denerwuje mnie to zdrobnienie, brzmi infantylnie, szczególnie gdy mówimy o mężczyźnie) - początkującego bibliotekarza z Biblioteki Narodowej. Doskonale wiemy, że książki to skarbnica skrywająca tajemnice i zagadki, które możemy spróbować rozwiązać, wcielając się jak Broniś w Sherlocka Holmesa.

KasiaP | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Kiedyś czytałam ją z wypiekami, dziś trąci myszką. Zestarzała się fabuła, postrzeganie świata, maniery. Zupełnie inaczej pisze się teraz. A jednak...coś niej jest, coś takiego jak powieściach Conan Doyle'a....Jakaś magia, zapach innego świata.

Liszaj | 2017-09-12
Bałucki | 2016-09-12