Codzienność

Wydawnictwo: Ha!art
978-83-62574-02-5
Monika Adamczyk

„Codzienność jest najgorsza (…). Horror rozmyty, oswojony, zamknięty między kuchnią a ubikacją, niewypowiedziany, nienakręcony kamerą, fizycznie objawiający się tylko bólami głowy, snem, z którego nie można się obudzić bez czterech budzików”. Alina, Teresa, Wanda, Emilia, Justyna, Bożena, Małgorzata, Julia, Kalina, Weronika, Agata, Irena, Monika. Trzynaście kobiet. Trzynaście codzienności,...

Alina, Teresa, Wanda, Emilia, Justyna, Bożena, Małgorzata, Julia, Kalina, Weronika, Agata, Irena, Monika. Trzynaście kobiet. Trzynaście codzienności, które pokazują drugie dno.

Chleb powszedni lesbijek w dzisiejszej Polsce.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: okładka od wydawcy

lajt | 2010-12-14

Codzienność, Ewy Schilling , to proza lesbijska, przynajmniej tak czytam na okładce książki, która hasłem spod znaku „les” szuka sobie poczytności. Domniemana codzienność może dotyczyć wszystkich, bo jest do bólu zwyczajna, niczym nie zaskakująca, oczywista, historie ludzkie opowiedziane z perspektywy nieheteroseksualnej, więc być może ciekawsze od innych. Czy tym jednak można tłumaczyć miałkość i nijakość Codzienności?
Trzynaście historii kobiet podanych w mini wersji, językiem licealistki: „Czuła, że cała ta brudna woda lejąca się po ulicach wpływa w nią...miasto po prostu się zsikało” Zastanawiam się do kogo naprawdę skierowana jest książka, która tym razem odziana już w znaki interpunkcyjne i wielkie litery - w odróżnieniu od Głupca, daje nam nieco komfortu podczas czytania.
Jak ugryźć chleb, który jak sugeruje wydawca jest moim chlebem powszednim w domyśle codziennym, który twardy jest jak kamień?
Najpierw moczę w wodzie, która mam wrażenie cały czas leje się z kart...

marquez | 2010-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2010

„Innego” nie będzie?
Ci, którzy oczekiwali gromów, skomasowanych narzekań na nietolerancyjną ulicę każdego polskiego miasta – będą zawiedzeni. Którym marzyła się anarchistyczna książka z wyraźnym lewicowym przesłaniem, poczują się oszukani. Źle bowiem odczytali napis nad wejściem do świata „Codzienności” Ewy Schilling, który głosi: „Chleb powszedni lesbijek w dzisiejszej Polsce”. Brzmi złowieszczo, nieprawdaż? Z wyczuwalnym podtekstem, że ów chleb to jakiś zakalec co najmniej… Brzmi aktualnie i zaangażowanie, isn’t? publicystycznie właściwie.
Chciałbym zacząć właśnie od chleba, tego, który znalazł się na okładce. To dość tania prowokacja. Chleb powszedni w Polsce ma konotacje koniecznie religijne i bogoojczyźniane, podnosi się go z ziemi przez uszanowanie i tęskni się do niego. Jak do bocianów, które wracają do gniazda na gruszy. Co za tym idzie powszedniość ma rangę sakralną, sakralizującą przynajmniej wszystkie te elementy, które znajdą się wewnątrz niej. Tytuł książki sugeruje,...

Dociekliwy_Kotek | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, LGBT - L
Przeczytana: sierpień 2013

Hm, zastanawiam się, skąd takie niskie oceny tej książki?
Dobrze, powiedzmy sobie wprost, arcydzieło to to faktycznie nie jest. Można by się czepić wielu rzeczy: dlaczego codzienność musi być zaraz naszpikowana wszelką dramą małą i dużą albo przypominać złą bajkę bezpiecznie zmierzającą do przewidywalnego i szczęśliwego zakończenia. Ale, dla równowagi, trzeba też zauważyć, że dramy małe i duże potraktowane są bez patetycznego zacięcia, a wszyscy, którzy mają dość długich wywodów rozwiązujących problemy bohaterów mogą się poczuć przyjemnie zaskoczeni niewielką objętością opowiadań i ich zwięzłą formą. Inna sprawa, że miejscami nieporadne dialogi i naiwny styl trochę rażą, że postacie można by pogłębić i rozwinąć problemy, z jakimi się zmagają, ale na tle polskiej prozy nie jest wcale tak źle - a już na pewno bardziej przemawia do mnie "Codzienność" niż "Atlas kobiet polskich" Chutnik.
Mam też zastrzeżenia co do wrzucania tej powieści do worka "les". Bliższe prawdy, jak...

Joanna | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, Branzowe

Co do ksiazki to mam mieszane uczucia. Spodziewalam sie czegos... bardziej, a jest tak troche mniej bardziej. W zwiazku z tym ze ksiazka zkladaa sie z opowiadan, nie narzuca sie, nie ciagnie, a akcja jest roznorodna. Jednak to nie cos do definiuje czy ksiazka jest dobra czy nie. Tematy jak najbardziej branzowe, i tak jak tytul glosi - codzienne. Jednak jest ksiazce cos co... hmm gryzie, mnie jako czytelnika. Czy polecam? w sumie tak, bo to przeciez w codziennosci dzieja sie te male cudy.

Aerie | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Znajomych
Mateusz Morawiec | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014
Konkurs 25 książek za 25 słów - wyniki

Tydzień temu świętowaliśmy to, że na LC konto posiada 250 tys. użytkowników. Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs, w którym wystarczyło napisać, za co lubicie nasz portal. Dziś prezentujemy zwycięskie prace.