Płeć śmierci

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
sztuka
Snoopy

Na książkę składają się trzy szkice poświęcone historii przedstawiania śmierci w malarstwie oraz dziejom obrazowania idei "marności" w poezji i sztuce. W rozprawie tytułowej Jan Białostocki analizuje przekształcenia wizerunku śmierci w zależności od gramatycznego rodzaju słowa "śmierć" w różnych językach europejskich. Szkic drugi omawia ewolucję wizerunków śmierci, od przedstawień moralizatorskich, zakorzenionych w myśleniu religijnym, po związane ze świecką tradycją ikonografii funeralnej. Szkic ostatni analizuje tematy ikonografii vanitas charakterystyczne dla poszczególnych epok i kręgów kulturowych oraz ich rozwój od starożytności po wiek XIX.

Darth_Morrigan | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

"Płeć śmierci" to jedna z najpiękniej wydanych książek jakie ostatnio widziałam. Nie wystarczy jej przeczytać - trzeba ją mieć, jako przedmiot, małe dzieło sztuki. Piękna jest okładka - wyglądająca jak z papieru czerpanego, czarna, twarda, z oszczędnie napisanym tytułem i nazwiskiem autora i z wprasowanym fragmentem obrazu "Triumf śmierci" Pietera Bruegela. Może to złudzenie, ale nawet papier, na którym książkę wydrukowano wydaje mi się szlachetniejszy od zwykle spotykanych; może to kwestia moje ulubionej czcionki (garamond) lub licznych reprodukcji zamieszczonych (część w kolorze, część w czerni i bieli) w środku?
Autor oddaje czytelnikowi prawdziwe kompendium wiedzy na temat śmierci jako motywu - zarówno w literaturze, jak i sztuce. Zaczynając od antyku prowadzi nas chronologicznie przez epoki, ukazując jak zmieniała się rola symbolika śmierci, jej postrzeganie oraz to jak na ikonografię miała wpływ tytułowa płeć, czyli rodzaj gramatyczny słowa "śmierć" w poszczególnych językach...

Marta B | 2012-03-01
Przeczytana: 01 marca 2012

Bardzo ciekawa książka w dodatku pięknie wydana. Bardzo ładne ilustracje, co według mnie znacznie podnosi jej walory:) Jedyne, co mnie trochę irytowało, to to, że miałam wrażenie, że autor chce mi na siłę udowodnić moją głupotę. Często cytował znane i mniej znane dzieła i wszystkie w oryginale, bez tłumaczeń. Można było bez tego zrozumieć bez problemu przesłanie, bo one jedynie potwierdzały jego tezy, ale nie mniej chyba nie powinien sądzić, że -nawet jeżeli jest to publikacja naukowa- ktoś ją będzie czytał ze słownikiem łaciny/greki/niemieckiego itp.

Jezier | 2012-03-22
Przeczytana: 21 marca 2012

Ciekawe eseje, interesujące ryciny. Mankament - niektóre cytaty nie przetłumaczone na język polski, co utrudnia odbiór.

Szymon | 2011-07-11

Zbiór esejów, które zachwycają swym językiem i wymową ukazując spojrzenie ludzi w różnych epokach na śmierć, na ten nieodłączny aspekt życia ludzkiego. Eseje napisane niczym opowiadania przez Jana Białostockiego wciągają czytelnika w świat tego co nieuniknione, tego co czeka każdego z nas.

mellaga | 2016-11-25
Na półkach: Sztuka, Przeczytane