Powrót Cienia

Wydawnictwo: Rebis
Shadowrise
fantasy, marchia, cień
Ferras

"Powrót Cienia" to trzeci tom pasjonującego cyklu znakomitego autora fantasy. Zamek Marchii Południowej znalazł się w kleszczach dwóch nieprzejednanych wrogów - starożytnych nieśmiertelnych Qarów i szalonego króla-boga autarchy Xis. Dwójka jego młodych obrońców zaś, księżniczka Briony i książę Barrick, przebywają z dala od domu i muszą walczyć o własne życie. Tymczasem pod zamkiem budzi się...

"Powrót Cienia" to trzeci tom pasjonującego cyklu znakomitego autora fantasy.

Tymczasem pod zamkiem budzi się coś potężnego i straszliwego, czego ludzie nie oglądali od tysięcy lat...

Barrick, Briony, Qinnitan, zdesperowana zbiegła niewolnica autarchy, i lojalny żołnierz Ferras Vansen oraz garstka innych zwykłych i niezwykłych ludzi muszą znaleźć sposób na uratowanie swojego świata, bo inaczej będą świadkami nadejścia strasznej ery ciemności...

źródło opisu: [Rebis, 2010]

Tetralogia "Marchia Cienia" to w mojej opinii jedna z najlepszych we współczesnej literaturze realizacji klasycznych schematów epickiej fantasy. Williams potrafi tchnąć życie w ograne, zdawałoby się motywy, tworząc powieść, którą za każdym razem (a czytałam ją już dwa razy i zapewne do niej wrócę) czytam z wielką przyjemnością. To przede wszystkim zasługa bogatego, skonstruowanego ze starannością świata, w którym wyróżnia się przede wszystkim bardzo ciekawe ujęcie bogów i mitologii. Drugą zasługą cyklu są świetne postaci bohaterów, wielowymiarowe i barwne, nie ważne, czy mamy do czynienia z postaciami pozytywnymi, negatywnymi, czy znajdującymi się w "szarej strefie". Williams potrafi konstruować epickie, wielowątkowe powieści i udowadnia, że klasyczna fantasy cięgle jeszcze ma czytelnikom wiele do zaoferowania. Bardzo polecam.

Patryk | 2014-11-11

Moim zdaniem Powrót Cienia jest lepszy i bardziej wciągający, oraz trzymający w napięciu niż poprzednie dwa tomy. O ile Marchia i Rozgrywka były "dobre", lecz i tak poniżej moich oczekiwań, to Powrót jest już lepszy i przywraca mi wiarę, że kończąc ten cykl Sercem Cienia będę mógł powiedzieć, że cała tetralogia choćby trochę przybliżyła się poziomem do wspaniałego "Pamięć, Smutek i Cierń".
Akcja w Powrocie Cienia staje się coraz większa, sytuacja głównych bohaterów, jak i tych z drugiego planu coraz bardziej napięta, do tego zagmatwane sytuacje, trudne decyzje i niepewna przyszłość. Jedyne co smuci, to fakt, że trzeba było aż tyle czasu czekać na to czytając ten cykl.
Moja ocena może byłaby o jeden punkt wyższa...jednak przed czytaniem Powrotu Cienia "wchłaniałem" Malazańską Księgę Poległych i ten 10-cio tomowy cykl tak wysoko podniósł poprzeczkę, że Powrót dostał taką a nie inną ocenę.

ArthurDayne | 2015-04-23
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Najlepszy tom póki co. Zwłaszcza rewelacyjna końcówka.

Bamboocha | 2016-11-06
Aliath | 2016-11-06