The Lost Symbol

Cykl: Robert Langdon (tom 3)
Wydawnictwo: Doubleday
1 002
2 080
1 358
1 047
Robert Langdon, masoni, tajemnica
angielski

The Lost Symbol is a 2009 novel by American writer Dan Brown. It is a thriller set in Washington, D.C., after the events of The Da Vinci Code, and relies on Freemasonary for both its recurring theme and its major characters.

Pirate_Ship | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Sięgając po powieść „ZAGINIONY SYMBOL” wiemy już czego możemy się spodziewać, Dan Brown kieruje się utartym i sprawdzonym schematem, który perfekcyjnie opanował, korzysta ze sprawdzonych sposobów na przyciągnięcie uwagi czytelnika, co z sukcesem mu się udaje od wielu lat, dzięki czemu jego powieści nieprzerwanie królują na czołowych listach bestsellerów.

Bohaterem „ZAGINIONEGO SYMBOLU” jest nie kto inny jak profesor Robert Langdon wykładowca Harvardu, najlepszy badacz mitów i symboli, który tym razem zabierze nas w świat masońskich sekretów i tajemnic, prowadząc nas po kartach historii do rozwiązania tej zagadki.
Książka w mojej ocenie jest napisana ciekawie choć przewidywalnie, autor stopniowo wprowadza nas w intrygę budując powoli napięcie, co sprawia że z lękiem i nadzieją przewracamy kolejne strony powieści. Doskonale połączył fakty z fikcją literacką, świetnie wykorzystał autentyczne dzieła sztuki, na podstawie których budował swoje zagadki, czego efektem jest logiczna i...

Dwie pierwsze książki o Robercie Langdonie przeczytałam jeszcze jako nastolatka, czytane ostatnio ponownie po 10 latach nadal mi się podobały, jednak ile w tym sentymentu i zachwytu z pierwszego czytania - tego nie wiem. "Zaginiony symbol" miał przez to wysoko postawioną poprzeczkę i trochę jednak nie sprostał wyzwaniu.

Plusem tej książki jest oczywiście rozwiązywanie zagadek pełnych dziwnych symboli, co nadal niezmiennie uwielbiam. Neutralna dla mnie jest tematyka masońska, nie jestem jakoś przesadnie zafascynowana masonerią, ale nie przeczę, że to całkiem ciekawy temat. Podobnie obojętnie podchodzę to powielania schematu "Langdon i jakaś kobieta walczą o życie rozwiązując zagadki", chociaż zaczyna mi się on powoli nudzić. Minusem i to sporym jest niestety przewidywalność - bardzo szybko domyśliłam się rozwiązania, oraz wątek noetyki, który mnie osobiście w ogóle nie zainteresował. Nie przepadam za zbyt wielkim filozofowaniem w książkach mających służyć głównie rozrywce....

Aneta Wiola | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

NAJPILNIEJ STRZEŻONY TRÓJKĄT
Profesor Robert Langdon przyjeżdża do Waszyngtonu, by zastąpić swojego wpływowego przyjaciela Petera Solomona w odczycie. Na miejscu okazuje się, że był to podstęp, mający na celu wywabić znawcę symboliki do stolicy. Zamaskowany porywacz pojawia się w Kapitolu i tam pozostawia po sobie „pamiątkę” – odciętą dłoń Solomona. Langdon wie, że to nie żarty, ma do czynienie z bezwzględnym człowiekiem, pragnącym poznać największy sekret masonów. W śledztwo angażuje się CIA, na którego czele stoi bezkompromisowa dyrektorka Sato. Łącząc wspólnie siły, zrobią wszystko, by zażegnać zaistniałe zagrożenie. Bo w grę nie wchodzi jedynie życie jednego człowieka.

To moja trzecia lektura Dana Browna. Czytając jego książki nigdy nie mogę się nudzić. Wymyślne teorie spiskowe, naukowe fakty i błyskawiczna akcja, która nie pozostawia nam większego miejsca na refleksję. I wszystko byłoby „cacy”, gdyby nie tym razem diabelnie przewidywalny zabójca. Kiedy zwykle wgłębiam się w...

Shimik | 2014-02-14

Brown gdy pisał tę książkę musiał wypalić z pół tony marihuany popijając tu ruskim bimbrem inaczej nie da się tego wytłumaczyć.

Robert Langdon po raz trzeci musi się zmierzyć z tajemnicą i rozszyfrowaniem drogi do poznania zaginionego symbolu. Ceną za błąd jest życie jego przyjaciela, Petera Solomona. Jednak nie tylko niebezpieczny szaleniec zagraża Langdonowi - CIA także nie odstępuje Roberta na krok. A wybitny specjalista od symboli będzie musiał zmierzyć się z wolnomularstwem oraz Masonami i dotrzeć do zaginionego symbolu, którego ujawnienie może zmienić oblicze całego świata...

Po raz kolejny Dan Brown dał mi możliwość spędzenia czasu na czytaniu genialnej, wciągającej i zaskakującej opowieści! Uwielbiam te zagadki, tajemnice, szyfry i do tego dreszczyk grozy. Na plus dla mnie jest także mniejsza brutalność w tej książce w porównaniu do poprzednich części. Jednak niezmiennie wkręciłam się w przeżywanie kolejnej niebezpiecznej przygody Roberta Langdona, próbowałam wraz z nim rozszyfrowywać dalsze wskazówki i tyle ciekawostek się dowiedziałam - to najbardziej lubię u Browna! Do tego rozwiązanie paru...

„Laus Deo”

Kolejne spotkanie z Robertem Langdonem, tym razem w scenerii Waszyngtonu i wolnomularstwa.

Pewnego dnia Langdon zostaje poproszony przez swojego przyjaciela Petera Solomona o przybycie do stolicy. Nie zastanawiając się długo, zebrał manatki i najcenniejszy skarb powierzony mu przez Petera w opiekę i wyruszył na umówione spotkanie. Ale jak to bywa, wszystko okazało się być podstępem.
Tajemnicza bestia porwała masońskiego przyjaciela Roberta w zamian pozostawiając jego odciętą rękę oraz krótką informacje o szybkim odszyfrowaniu wiadomości w zamian za życie Petera.
„Peter wskaże wam drogę.”
I tak zaczyna się wyścig z czasem. Robert wraz z siostrą porwanego próbują rozszyfrować starą, masońską zagadkę, ale czy okażą się jej godni?
Wszystko poprzeplatane tragiczną historią rodziny Solomonów nadaje przerażający wymiar lekturze, ale pamiętaj, że czas leci – tik tok!

Książka jak zawsze jest skarbnicą wiedzy! Tyle nowych, ciekawych informacji poprzeplatanych niezwykle...

Melancholia | 2012-12-30
Na półkach: Przeczytane, Z e-półki
Przeczytana: 30 grudnia 2012

"Zaginiony symbol" to moje trzecie spotkanie z Danem Brownem i również trzecie ze specem od symboliki wszelakiej, czyli profesorem Robertem Langdonem.

Tym razem, osławiony poprzednimi sukcesami, profesor zostaje podstępem zwabiony do Waszyngtonu przez pewnego psychopatę, który żąda by Langdon otworzył dla niego magiczny portal prowadzący do skarbnicy mądrości. Dodatkowym narzędziem nacisku jest odcięta dłoń znaleziona w samym centrum Kapitolu, którą Langdon rozpoznaje jako należącą do swojego przyjaciela i mentora, również profesora, Petera Solomona. Solomon jest także masonem, a dokładniej najważniejszą osobą w amerykańskiej loży masońskiej, człowiekiem, który posiada klucz do największej tajemnicy - źródła starożytnej wiedzy. Langdonowi zależy najbardziej na znalezieniu i uwolnieniu przyjaciela z rąk psychopaty, nie mając więc innego wyboru (ale posiadając wsparcie w postaci siostry Solomona, Katherine), wyrusza na ekspresową wycieczkę po Waszyngtonie śladami masońskich symboli,...

Eli1605 | 2018-11-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2018

Dla mnie to dobra książka sensacyjna. Trudno mi sobie wyobrazić, że fikcja przedstawiona przez autora mogłaby się ziścić, ale doskonale się bawiłam. Trzeba tez oddać autorowi, że odrobił pracę domową z zakresu obrzędów masońskich czy budowli w Waszyngtonie. Pan Robert Langdon jest niezniszczalny, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Musi taki być aby dalej rozwiązywać nierozwiązywalne zagadki. Polecam sympatykom rozrywki sensacyjnej.

PABLOPAN | 2012-01-26
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Trochę się rozczarowałem. Po "Aniołach i demonach" i "Cyfrowej twierdzy" spodziewałem się czegoś lepszego. "Zaginiony symbol" jest trochę przeładowany opisami i aż nadto filozoficzny. Eksperyment z ważeniem duszy bardzo mi się podobał i to chyba jedyna rzecz, którą zapamiętam z tej książki.

itysiek_reads | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Ahh... ten Dan Brown! Jak przeczytasz jedną stronę to już wiesz, że szybko nie przestaniesz. Jak dla mnie arcydzieło, świetnie skonstruowana powieść! Masa zagadek, czarny charakter i niezłomny Robert Langdon, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Cudowna interakcja z czytelnikiem - akcja toczy się w prawdziwych miejscach, dzięki czemu nie odczuwa się obcowania z fikcją literacką, magiczne kwadraty, symbole, które możemy odczytywać razem z bohaterem. Byłam pod wrażeniem, gdy faktycznie istniejący obraz, który w dodatku znam, okazał się być kluczem do rozwiązania tajemniczych znaków... Jak dla mnie REWELACJA! :) Wydawało by się, że limit zagadek i tajemnic został wyczerpany, ale nie dla Dana Browna. Na kolejnych stronach znajdowałam następne niesamowite elementy układanki... A co więcej, można dowiedzieć się z tej książki wiele ciekawych rzeczy. Zdecydowanie polecam!