Praktyka i teoria promocji zdrowia

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

W maju 2003 r. minęło 25 lat od powstania pojęcia idei i ruchu społecznego o nazwie promocja zdrowia, idei która z początkiem lat 90. szybko przekształciła się w nową dziedzinę nauki o tej samej nazwie. W piśmiennictwie polskim dotychczas zwracano głównie uwagę na stronę teoretyczną tej gałęzi wiedzy. Nie ma jednak jednolitego opracowania monograficznego, w którym położonoby nacisk na działania praktyczne. Takie zadanie postawił przed sobą autor niniejszej książki. Książka ma stanowić uzupełniającą lekturę dla studentów, a także zasób wskazówek i wiedzy przy opracowywaniu programów zdrowotnych przez pracowników administracji samorządowej różnych szczebli oraz organizacje pozarządowe zainteresowane poprawą sytuacji zdrowotnej w środowisku ich działania. Dr n. med. Jerzy B. Karski jest adiunktem w Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Akademii Medycznej w Warszawie. Studia w Akademii Medycznej w Gdańsku na Wydziale Lekarskim ukończył w 1959 r. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1971 r. W latach 1979-1986 pracował jako nauczyciel akademicki w Departamencie Chirurgii, Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie w Jos w Nigerii. W latach 1989-2002 był kierownikiem Zakładu Analiz i Promocji Zdrowia w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (poprzednio Zakład Promocji Zdrowia w Centrum Organizacji Ekonomiki Ochrony Zdrowia) w Warszawie. Opublikował dotychczas ponad 150 prac.