Adam

13. Słoneczna błyskawica
14. Test człowieczeństwa

Jale | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Zdaje się, że bez Borunia Trepka był jako pisarz nikim. Widać to chociażby po zbiorze "Kosmiczny meldunek" - napisanym nieciekawie, w sposób męczący, często na krawędzi bełkotu, fatalnie trwoniącym potencjał nie takich znowu tragicznych pomysłów. Niemal wszystkie opowiadania z tego zbioru cierpią na jakąś bolączkę. Albo są za krótkie, w połowie urwane, albo ciągną się i ciągną, by na koniec się okazało, że na czytelnika nie czeka żadna rozsądna puenta, albo są pustym zbiorem słów, nie potrafiącym przekazać żadnej zrozumiałej idei.

Najdłużsi, otwierający książkę "Goście z nieba" opowiadają o tym, jak nad Ziemią zawisają cztery gigantyczne statki kosmiczne obcych, które... no, wiszą sobie przez bite 50 stron, a w tym czasie Ziemianie, którzy właśnie się rozbroili (finalnym akcentem uroczystości miało być... odpalenie czterech bomb anihilacyjnych w ziemskiej egzosferze), próbują przekonać przybyszów, że glob jest uzbrojony po zęby. Nuda i bezcelowość w okrasie sztywnych dialogów...

Toperz85 | 2016-02-06

Zastanawiałem się, czy nie dać jednej gwiazdki mniej, ale niech tam...
Opowiadania zebrane w zbiorze "Kosmiczny meldunek" nie powalają pod żadnym względem: ani oryginalności, ani ciekawości fabuły, ani (przede wszystkim) jasności przekazu.
W niniejszym zbiorze spotkamy się ze sporą dawką pseudofilozoficznej grafomanii - większość tekstów jest ciężka w odbiorze, czasem nawet trudno wyłapać główny wątek opowiadania.
Na tle całej tej fantastyczno-naukowej papki trącącej "Panem Kleksem w kosmosie" (no dobra, teraz trochę przesadziłem) nienajgorzej prezentuje się opowiadanie "Bigos staropolski". Jest ono dosyć dowcipne, głównie dzięki swojej przaśności nijak nie pasującej do kosmicznych realiów. Jeśli o to chodziło Autorowi - to się udało.
Mimo wszystko ciekawym doznaniem jest sięgnięcie po coś z literatury s-f rodem z PRL, jednocześnie pozostającego poza mainstreamem.

Wilk | 2016-12-31

Trepka to autor, którego trudno jednoznacznie ocenić. Z jednej strony jego sposób pisania jest naprawdę ciężkawy, z drugiej w tle jego opowiadań pojawiają się dość ciekawe koncepcje, dla których same opowiadania są tylko pretekstem. Moim zdaniem warto się przemęczyć i mimo wszystko przeczytać.

problem | 2016-11-16
sowidyl | 2016-10-23