Genesis. Olśnienie

Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris
7,05 (43 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
4
8
8
7
17
6
10
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Genesis. Brain Waves
data wydania
ISBN
9788375900552
liczba stron
500
słowa kluczowe
fantastyka
język
polski
dodała
Aleksandra

Dwie znakomite powieści mistrza SF Poula Andersona w jednym woluminie. "Olśnienie" uważana jest za jedno z najlepszych dzieł Andersona. Absolutna klasyka gatunku. Co się stanie, kiedy Ziemia niespodziewanie opuści wycinek przestrzeni, który ma właściwości hamowania rozwoju inteligencji? W jedną noc iloraz inteligencji każdej żywej istoty wzrasta trzykrotnie. Jakie będą nieuchronne...

Dwie znakomite powieści mistrza SF Poula Andersona w jednym woluminie.

"Olśnienie" uważana jest za jedno z najlepszych dzieł Andersona. Absolutna klasyka gatunku.
Co się stanie, kiedy Ziemia niespodziewanie opuści wycinek przestrzeni, który ma właściwości hamowania rozwoju inteligencji? W jedną noc iloraz inteligencji każdej żywej istoty wzrasta trzykrotnie. Jakie będą nieuchronne konsekwencje tak nagle zyskanego geniuszu? Co się stanie z ekonomią? Co zrobi farmer, skoro jego owce są superinteligentne? Ale największym problemem jest – co , w świecie pozbawionym problemów, w którym wszystkie pytania, które od zawsze nękały ludzkość, znalazły swoje odpowiedzi, człowiek ma robić z własnym czasem?

Powieścią "Genesis", napisaną w 2000 roku, Anderson udowodnił że nawet w zaawansowanym wieku można pisać porywające książki SF - Genesis przyniosła mu nagrodę Campbella.

Po długiej karierze eksploratora Systemu Słonecznego astronauta Christian Brannock osiąga nieśmiertelność pozwalając, by jego osobowość została przeniesiona do sztucznej inteligencji, która może badać galaktykę. Dwa stulecia później, kiedy Ziemia znajduje się na skraju kolejnej epoki lodowcowej Laurinda Ashcroft, ludzki interfejs z Terra Central, łączy się z superkomputerem, który miliony lat później staje się elementem Gai, sztucznej inteligencji Ziemi, będącej buntowniczą częścią galaktycznego mózgu. Kiedy ziemskie słońce zaczyna przygasać, SI Wayfarer, w którym bytuje świadomość Brannocka musi zdecydować, czy świat, który zrodził ludzkość powinien zostać ocalony, chociaż Gaja wydaje się dziwnie nastawiona na jego zagładę. Kiedy Wayfarer wysyła Christiana, aby ten zbadał niepokojące wskazówki dotyczące tajemnic, które może skrywać Gaja, Christian i Laurinda, bezcielesne wspomnienia po mężczyźnie, który powędrował do gwiazd i kobiecie, która została na Ziemi przybierają wirtualne ludzkie kształty, a czuła miłość, którą odnajdują badając rozmaite alternatywne rzeczywistości ludzkiej cywilizacji tworzone przez Gaję ustanawiają jedność nieba i ziemi, która jest podstawą każdej ludzkiej mitologii. Uczłowieczając to, co nieludzkie Anderson wypowiada niewypowiedziane, określa znaczenie ludzkiej egzystencji. Sprawnie przechodząc od jednego całkowicie przekonującego obrazu społeczeństwa przyszłości do kolejnego, mieszając je w jedną głęboko poruszającą fikcyjną całość z szacunkiem dla niegasnącego ludzkiego pragnienia zdobywania wiedzy i bólu, który musi towarzyszyć rozwojowi ludzkości, proza Andersona zachwyca jak najbardziej realistyczny sen.

 

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/76196

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 833
Marlow82 | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane

Dwie dość krótkie powieści Poula Andersona, których napisanie dzieli dosłownie półwieku, ale łączy wiele. Ciekawie też się czyta teksty powstałe w różnych okresach. "Olśnienie" napisane w latach pięćdziesiątych XX w., czyli w złotej epoce science- fiction, ale wyraźnie wyróżniające się na tle ówczesnej produkcji, chociaż zawierające niemało elementów charakterystycznych dla tamtego okresu. O co najważniejsze zawierające głębokie treści."Genesis" to powieść powstała u na progu XXI wieku. W treści całkiem inna, biorąca pod uwagę, wszystkie zmiany jakie zaszły i za motyw przewodni biorąca technologię cyfrową.
To co łączy te dwa dzieła to wykroczenie poza granice człowieczeństwa, a właściwie dotarcie niemalże do granicy deifikacji. A w drugim przypadku problem odpowiedzialności, w momencie gdy człowiek staje się kimś więcej niż był. W "Olśnieniu", które za motyw przewodni bierze opuszczenie przez Ziemię, jako że galaktyki krążą wokół hipotetycznego centrum wszechświata, pola która ograniczała rozwój inteligencji żywych stworzeń, nie tylko człowieka, do pewnego, obecnego, poziomu. I to od początku ewolucji. Nagle wzrasta IQ każdej żywej istoty, ale jak okazuje, tylko nieliczni są w stanie opanować ten proces i nie popaść w obłęd. Myślenie staje się łatwe. Dla wielu dotychczasowe życie staje się puste, bowiem zdają sobie z tego sprawę, ale nie wiedzą co z tym począć, nie godzą się jednak na powrót do starego życia i pogrążają siebie oraz świat w chaosie. Na szczęście, inni dawni ludzie z celem, czyli naukowcy, oraz ludzie mający świetny zmysł organizacyjny oraz niektórzy politycy próbują, z udanym skutkiem, opanować nową sytuację. Nowymi metodami, wskazując nowe cele, czasami posługując się super poziomem manipulacji. Anderson, opisuje zmiany na świecie, często w formie migawek, z rożnych terytoriów( ZSRR, Afryka). W ogóle, w nienachalny, ciekawy wpleciony w akcję sposób przedstawione są zmiany w geopolityce, ekonomi i nauce. Są też opisy osobistych tragedii, jakie stworzyła Zmiana. Zaś miejsce dzisiejszych ludzi zajmują w powieści, dawni "imbecyle" i ludzie ograniczeni umysłowo, którzy też zmądrzeli. Żyją w koloniach, po kryjomy kierunkowani,ale nie kontrolowani, przez tych superinteligentnych, czyli może nowych żywych Bogów. Którzy też muszą radzić sobie z tymi nowymi inteligentnymi. Ale, poza grupką wywrotowców nikt, nie chce wrócić do starego porządku. Chyba lepiej wziąć odpowiedzialność za ten nowy świat i przyjąć, ten jednak dar.
W "Olśnieniu" Zmiana jest wywołana, przez czynnik poza ludzki, kosmiczny, może Boski. W "Genesis" wybrani ludzie sami dobrowolnie poddają swoją osobowość digitalizacji i stają się,na wpół autonomicznymi częściami gigantycznych cyfrowych bytów, zwanych Osobowościami. Robią to celu poznawania i odrywania wszechświata, przekraczania pewnych granic, bowiem w swojej ludzkiej nie byliby w stanie osiągnąć tych samych celów. Nie będę w tym przypadku zagłębiał w fabułę bowiem jest ona dość zawiła i opisuje niemalże kilka milionów lat, skupiając się co prawda tylko, na wybranych odcinkach nowej historii. W każdym razie możliwości, jakie osiągnęli ci ludzie, którzy stali się częściami bytów, oraz to czego dokonuje SI Gaia (i inne SI), w końcu stworzona niegdyś przez homo sapiens są niesamowite. Symulacje całych alternatywnych procesów historycznych. Ale równocześnie opiekuje się i ukierunkowuje rzeczywisty sobie bieg wydarzeń na Ziemi. A głównym zagadnieniem jest czy ludzkość ma dalej istnieć. I kto powinien decydować o jej losie, czy w ogóle można tak robić, czy pozwolić samej się dalej rozwijać..
Co ciekawe, Osobowości, mogą się też dzielić i to równocześnie. Na żywą istotę ludzką, robota, statek kosmiczny.
A na Ziemi, też żyją ludzie, świat się zmienia, a jego mieszkańcy ponownie przechodzą od epoki do epoki. Nawet wracają do odpowiednika starożytności. Mamy więc fantazy w science- fiction.
To co uderza w tej powieści to rozmach. Kiedy w "Olśnieniu" mamy do czynienia z miesiącami, maksymalnie rokiem to w tym drugim przypadku opis rozpisany jest na nieprawdopodobną, milionową skalę. I to ludzie zapoczątkowują początkową zmianę, aby później, zaistniały niemalże boskie byty. Ale w jednej i drugiej powieści, napisanych w bardzo poważnym, niemalże podniosłym stylu, ludzkość, nieważne w jak ograniczonym stanie się znajduje, dostaje zielone światło.
Powieści te maja więcej aspektów i wątków, ja poruszyłem te które mnie zaciekawiły. Zachęcam do ich przeczytania, właśnie ze względu na takie poszukiwania.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Confess

„Confess” to coś więcej niż historia romansu z przystojnym i wrażliwym malarzem, której jedynym celem byłoby spąsowienie czytelniczych policzków. Owsz...

zgłoś błąd zgłoś błąd