Niezwykła kariera Antoniego K.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z zegarkiem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
83-7414-224-3
Kasia

Antek Kozłowski, chłopak spod Łomży, od niedawna nowojorczyk, na skutek powypadkowego szoku staje się... Murzynem. Początki nowego życia nie są łatwe - rasistowskie zaczepki zmuszają bohatera do wyprowadzenia się z polskiej dzielnicy, porzuca go dziewczyna. Wkróce jednak przychodzi czas oszałamiającej kariery. Na Antka spada deszcz zaszczytów, jego fundacja odnosi ogromne sukcesy finansowe, a on - nie mniejsze na polu miłosnym. Wreszcie zostaje senatorem, a nawet zaprzyjaźnia się z prezydentem Bushem. Bajka jednak nie może trwać wiecznie... "Niezwykła kariera Antoniego K." to prześmiewcza wersja mitu "od pucybuta do milionera", nowa historia polsko - murzyńskiego Nikodema Dyzmy. Przenikliwość i zmysł satyryczny autora sprawiają, że powieść niezwykle trafnie pokazuje absurdy amerykańskiej rzeczywistości.

Angelika | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 04 lipca 2011

Książkę przeczytałam już drugi raz, ponieważ znakomicie ukazuje ona absurdy robienia kariery w USA. Powieść lekka i przyjemna. Momentami historia Antoniego jest trochę przejaskrawiona. Obecnie kiedy większość przeczytanych przeze mnie książek jest autorstwa obcokrajowców ta jest mocnym punktem dla naszych rodzimych autorów.

Mavericus | 2010-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka napisana tak jak Proces F. Kafki. Postać Antka Kozlowskaiego bądź Toney'ego Kozlowskiego, który podczas wypadku samochodowego Passaic doznał pigmentosa australensis z człowieka o białym kolorze skóry stał się afroamerykaninem, mieszkając na Brooklynie, potem Redwood, w osiedlu dla afroamerykan. Nie zmienił swojej mentalności wsiowego chłoporobotnika, ograniczonego do sprowadzania kobiet do porównań: "dupa", "cycki", "figura". Poza tym korzystając z tego, że jest Afroamerykanem staję się wpływową osobą, najpierw w kręgach Manhattanu, wśród polonijnych przedsiębiorców, potem w sferze członków i sympatyków Partii Demokratycznej, interesują się nim organizacje mniejszości, która według nich jest dyskryminowana. Poprzez "łóżko" zdobywa coraz to nowe doświadczenia i znajomości. Staje się prezesem Fundacji do Walki z AIDS i Malarią im. Martina Luthera Kinga. By w końcu zasiąść w Senacie Stanów Zjednoczonych. Jest tam w roli senatora z Partii Demokratycznej. I najmniej spodziewanym...

mircia | 2013-01-26

Odjechana, ale przez szkło powiększające, może nieco koślawo, komediowo i na wyrost, pokazuje niektóre cechy Stanów, systemu tego kraju i ich mieszkańców

Ailith | 2013-10-17
Przeczytana: 12 października 2013

Ta powieść nie przypadła mi do gustu. Kolokwialny język wręcz mnie zraził. Szczerze mówiąc - dla mnie strata czasu.

VVisienna | 2012-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2012

"...Z boku stała też grupka białych, ale rzeczywiście dość nieciekawych. Miała chyba baba rację - pomyślał Antek - wyblakłe oblicza, niekontrolowany zarost i dość obdarty przyodziewek wskazywały na bliskie związki z alkoholem, i to już od dobrych paru lat". :)

Mateusz Celej | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016