Złoto. Cudowna historia generała Johanna Augusta Sutera

Okładka książki Złoto. Cudowna historia generała Johanna Augusta Sutera Blaise Cendrars
Okładka książki Złoto. Cudowna historia generała Johanna Augusta Sutera
Blaise Cendrars Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
129 str. 2 godz. 9 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
L'or. La merveilleuse histoire du general Johann August Suter
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1927-01-01
Liczba stron:
129
Czas czytania
2 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8386743085
Tłumacz:
Krystyna Sławińska
Tagi:
generał Johann August Suter historia
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
418
318

Na półkach:

Uwielbiam takie biografie - niedługie, dynamiczne jak powieść, o kimś, o kim wcześniej nie miałem bladego pojęcia. Nawet jeśli w treści jest sporo autorskiego kreowania i dopowiadania. Po raz kolejny trafiam na taką biografię w wydaniu Noir sur Blanc.
Po "Rumie", autor znów pochyla się nad życiorysem człowieka wybitnego, a niesłusznie potraktowanego przez państwo i społeczeństwo. "Złoto" jest jednak zdecydowanie lepiej skonstruowanym tekstem, bardziej spójnym i prowadzącym czytelnika po stabilnej linii. I przemyślenia, które są aktualne także dziś - 200 lat po Suterze i 100 po Cendrarsie. Takie historie czyta się jednym tchem!

Uwielbiam takie biografie - niedługie, dynamiczne jak powieść, o kimś, o kim wcześniej nie miałem bladego pojęcia. Nawet jeśli w treści jest sporo autorskiego kreowania i dopowiadania. Po raz kolejny trafiam na taką biografię w wydaniu Noir sur Blanc.
Po "Rumie", autor znów pochyla się nad życiorysem człowieka wybitnego, a niesłusznie potraktowanego przez państwo i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
404
282

Na półkach: , , ,

CENDRARS, CZYLI SZTUKA Z POPIOŁÓW

Blaise Cendrars (właśc. Frédéric-Louis Sauser, 1887-1961) – francuski pisarz pochodzenia szwajcarskiego, w swojej powieści „Złoto” oddaje hołd swojemu rodakowi, Johannowi Augustowi Suterowi, którego historia, drukowana w odcinkach w popularnym na początku XX wieku almanachu „Le Messager boîteux”, rozpalała emocje młodocianych czytelników. W swojej korespondencji z amerykańskim pisarzem Henrym Millerem, Cendrars wspomina okoliczności, w jakich poznawał historię generała Sutera, późniejszego bohatera swojej powieści. Wraz z bratem, Jeanem-Georgesem spędzają wieczory w „w przestronnej toalecie, gdzie przechowuje się także zapasy konfitur”. Brat pisarza lubił wspominać, że Blaise Cendrars zaczął pisać „Złoto” między gównem i konfiturami.

Johann August Suter istniał naprawdę, żył w latach 1808-1880 i był potomkiem sławnego podówczas w Bazylei rodu drukarzy. Ścigany przez stróżów prawa i wierzycieli, decyduje się uciec do Stanów Zjednoczonych, przez wiele lat prowadzi tam trudne i skromne życie, by w końcu otrzymać pokaźną ilość ziemi (powierzchnię liczono wtedy w godzinach kwadratowych) i licencję na jej zagospodarowanie. Zakłada pokaźne gospodarstwo, któremu nadaje nazwę Nowej Helwecji. Jednak w 1848 roku na należących do niego terenach odkryta zostaje żyła złota, po latach w tym miejscu powstają miasta: San Francisco i Sacramento. Tu należy przerwać streszczanie fabuły powieści, podpowiem jedynie, że Johann August Suter jest bodaj jedynym człowiekiem, którego zrujnowało złoto. Wszak już Wolter, gdy w swojej powiastce filozoficznej „Kandyd” opowiadał mit o Eldorado, zwracał uwagę, że w miejscu, w którym wszystko zrobione jest ze złota, prawdziwym skarbem staje się grudka ziemi.

Blaise Cendrars nie był bynajmniej jedyny – historię Sutera opisywali także Stefan Zweig (z którym zresztą Cendrars procesował się o plagiat, czego ślad również znajdziemy w korespondencji z Millerem),a jeszcze wcześniej – sam Henryk Sienkiewicz w noweli „W krainie złota”, opublikowanej w tomie „Nowele amerykańskie”. Jak mówią fachowcy, proza Blaise’a Cendrarsa leży na rozmytej granicy między fikcją a reportażem, gdzie trudno odróżnić co jest prawdą, a co zmyśleniem. Dlatego też uprawnione jest twierdzenie, że Suter-bohater i Suter-osoba to, pomimo oczywistych podobieństw, dwie różne postaci. Cendrars „wzbogacił” tę historię o najróżniejsze zmyślenia i niedopatrzenia. Z tego, co udało mi się wynotować – w rzeczywistości bohater nie nazywał się Suter, a Sutter, przybył do Stanów nie 7, a 14 lipca 1834 roku i był to poniedziałek, a nie, jak chce Cendrars – niedziela.

„Cendre” to po francusku „popiół”, „ars” po łacinie oznacza oczywiście sztukę. Cendrars zatem – „sztuka z popiołów”. Taki właśnie jest styl narracji francuskiego pisarza – usypany z popiołów, zmyśleń, przeinaczeń. Niezwykle toporny, niezbyt angażuje – zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. Przypomina dzieło porzucone, zaledwie szkic, zarys, konspekt wielkiej, epickiej powieści, na jaką zasługuje historia amerykańskiego pioniera. Przeszkadzało mi to nieco w trakcie lektury, w której niewiele było momentów, które by rekompensowały mankamenty narracji. Jednak jest w powieści Cendrarsa pewna wartość ukryta – to także swoiste memento o przewadze bezrozumnej masy, o nieuniknioności porażki choćby najwybitniejszej jednostki, o tym, że człowiek jest z natury istotą złą. Jeśli dodamy do tego jeszcze chciwość – wiadomo, pecunia non olet – to w ten oto sposób otrzymujemy kompletny portret człowieka. Niezwykle wymowne w tym kontekście są pytania zwieńczające powieść: „Kto chce złota? Kto chce złota?”. „A kto nie chce?” – chciałoby się odpowiedzieć. Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista. To wszystko nie pozwala mi ocenić „Złota” jednoznacznie negatywnie i powoduje, że w najbliższym czasie dam drugą szansę Blaise’owi Cendrarsowi – „pisarzowi z popiołów”.

CENDRARS, CZYLI SZTUKA Z POPIOŁÓW

Blaise Cendrars (właśc. Frédéric-Louis Sauser, 1887-1961) – francuski pisarz pochodzenia szwajcarskiego, w swojej powieści „Złoto” oddaje hołd swojemu rodakowi, Johannowi Augustowi Suterowi, którego historia, drukowana w odcinkach w popularnym na początku XX wieku almanachu „Le Messager boîteux”, rozpalała emocje młodocianych czytelników....

więcej Pokaż mimo to

avatar
719
343

Na półkach: ,

Świetnie sprawdziłaby się na ekranie. Zwłaszcza amerykańskim.

Świetnie sprawdziłaby się na ekranie. Zwłaszcza amerykańskim.

Pokaż mimo to

avatar
1282
58

Na półkach: ,

Odnośnie komentarza ouLIPOgram: film powstał, choć nie wiem na ile jest ekranizacją książki, a na ile po prostu filmem historycznym. W każdym razie Blaise Cendrars był współautorem scenariusza. Film nosi tytuł "Sutter's Gold" i pochodzi z 1936.

Odnośnie komentarza ouLIPOgram: film powstał, choć nie wiem na ile jest ekranizacją książki, a na ile po prostu filmem historycznym. W każdym razie Blaise Cendrars był współautorem scenariusza. Film nosi tytuł "Sutter's Gold" i pochodzi z 1936.

Pokaż mimo to

avatar
36
32

Na półkach: ,

Prosta, ale ciekawa historia. W dodatku oparta na faktach.

Prosta, ale ciekawa historia. W dodatku oparta na faktach.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    17
  • Chcę przeczytać
    17
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Lektura
    1
  • Temat: Reportaż
    1
  • Na półeczce stoi...
    1
  • Szwajcarskie perły
    1
  • Literatura szwajcarska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Złoto. Cudowna historia generała Johanna Augusta Sutera


Podobne książki

Przeczytaj także