Złoto. Cudowna historia generała Johanna Augusta Sutera

Tłumaczenie: Krystyna Sławińska
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
L'or. La merveilleuse histoire du general Johann August Suter
Kasia

Historia pierwszej powieści Cendrarsa "Złoto" zaczyna się w 1902r., kiedy piętnastoletni wówczas autor wraz ze swym bratem Jeanem - Georges'm pasjonują się lekturą przygód swego rodaka, Johanna Augusta Sutera. Popularny w almanach "Le Messager boiteux" drukuje ją w odcinkach; obydwaj chłopcy spędzają wieczory w przestronnej toalecie, gdzie przechowuje się także zapasy konfitur. Brat, znany później prawnik i profesor, lubi powtarzać, że Blaise zaczął pisanie "Złota" między g... i konfiturami. Także sam pisarz wspomina tę okoliczność po latach w liście do Henry'ego Millera.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: merlin.pl

Mateusz Cioch | 2013-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Odnośnie komentarza ouLIPOgram: film powstał, choć nie wiem na ile jest ekranizacją książki, a na ile po prostu filmem historycznym. W każdym razie Blaise Cendrars był współautorem scenariusza. Film nosi tytuł "Sutter's Gold" i pochodzi z 1936.

ouLIPOgram | 2012-10-07

Świetnie sprawdziłaby się na ekranie. Zwłaszcza amerykańskim.

Tomaszke | 2014-08-25
Jakub Skowron | 2014-05-25